ЮЗУ с 851 526 лв. бюджетен излишък в най-кризисната година

Главният финансист Тр. Мудурски отчете пред Академичния съвет
851 526 лв. бюджетен излишък за 2010 г. отчете вчера пред Академичния съвет главният счетоводител на ЮЗУ Трендафил Мудурски. Този положителен резултат е в най-тежката ни във финансово отношение година, доволен подчерта финансистът и припомни орязването с 20% на бюджета през второто полугодие на 2010 г. Базисният норматив за издръжка на един студент намаля до 693 лв., като се приравни на норматива за 2002 г., допълни още гл. счетоводител. Въпреки увеличението на броя на студентите, субсидирани от държавата с 1116 бройки, постъпленията от семестриалните такси са намалели със 110 212 лв. Само таксите от български студенти бележат ръст със 73 092 лв., но таксите от магистри са паднали със 112 810 лв., а положението с чуждестранните студенти никак не е добро, тъй като намалението е 70 494 лв.
Собствените приходи на ЮЗУ са скочили с 0,92 %, което в пари е 84 178 лв. Най- чувствителен е ръстът в приходите от наеми на студентските общежития в размер на 153 298 лв., чувствително е увеличението и от столовото хранене с 48 148 лв. За първи път от 10 г. разходите на касова основа по отчет са паднали, и то чувствително, с 456 971 лв., което е 2,08%. Най-голямата икономия тук идва от разходите за основен ремонт, учебните разходи също са намалели с 308 455 лв., с 221 592 лв. по-малко са похарчени за гориво, вода и ток. Като цяло материалната издръжка е намалена с 418 880 лв., което е 8,6 %. Разходите за работни заплати на персонала са увеличени с 892 229 лв., отчете Тр. Мудурски. Средногодишната брутна заплата на 1 работещ в ЮЗУ достига до 12 619 лв., а това е ръст близо 10% и ако отчетем инфлацията от 4,6% по данни на Националния статистически институт, можем да отчетем реален ръст с 6%, съобщи финансистът на ЮЗУ.
Отчетът му бе приет без забележки от Академичния съвет. Ректорът на ЮЗУ проф. Ив. Мирчев допълни, че миналата година, въпреки стагнацията, служителите са получили както предните години ДМС за облекло, въпреки че размерът бе редуциран от 800 лв. на 500 лв. За настоящата 2011 г. гласуваният за ЮЗУ бюджет е в размер на 13 800 млн. лв., а не очакваните 15,5 млн. лв., което няма как да не се усети. Проф. Мирчев изрази и притесненията си от бързия темп на израстване на преподавателския състав в научна степен /тъй като всеки нов доктор, доцент и т.н. струва допълнително 220 лв. месечно на бюджета на университета/. Голям е и броят на специалностите, които Академичният съвет не желае да ограничи и намали. Ректорът представи и най-новото попълнение на Академичния съвет - гл.ас. д-р Велин Кралев от Природо-математическия факултет. Той заема мястото на проф. Софка Матеева, която е пенсионирана поради навършване на 65 г.
Пак си намърдаха удобни послушковци. Няма как, идват избори, а кранчето за източване на "излишъците" не бива да се изпуска!
А майката е права - мръзне се яко, особено в съботите, които са редовни учебни дни, но отопление хептен няма. Ама нали кокорбашиите трябва да лапат премии от икономиите!
А иначе намериха повод да махнат неудобната професорка, макар че има право още 2 години да остане на щатно място в университе. Но нали има собствено мнение, а не си мълчи и не подкрепя Наполеончо!
Тоя забрави ли, като апелираше за повече професори, че били малко за университета? Затова и направиха една голяма разлика в основните заплати между доцент и професор и куцо и сакато се юрна с всякакви позволени и не дотам средства да става професар.
Та сега да не се оплаква! Има лесен начин - да изравни заплатите на хабилитираните и готова! Защото ЮЗУ се напълни с т. нар. "професори" на кило, за съжаление все по футбол, свирачи, мазачи, драскачи и т. н., които на запад никой не признава (доста дори не са доктори).
Ректорското тяло не схваща, че важно е не количеството, а КАЧЕСТВОТО! А то най-липсва тук, за съжаление...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.