ВАС разреши на благоевградчани да купуват земи във вилните зони Септемврийче и Бодрост

Собствениците на 174 законни вили плащат по 43 лв./кв.м, за парцел тарифата 57,34 лв./кв.м
Върховният административен съд отпуши процедурата за продажбата на земята на собствениците на законно построените вили във вилните зони Бодрост и Септемврийче над Благоевград, след като със свое решение от 15 февруари отхвърли частната жалба на областния управител Валери Смиленов. Както “Струма” писа, губернаторът атакува в съда решението на ОбС - Благоевград, касаещо урегулирането на имоти в двете вилни зони, взето на 29 юли миналата година като незаконосъобразно.
Благоевградският административен съд се е произнесъл, че жалбата на В. Смиленов е необоснована, но той обжалвал на по-горната инстанция. Сега ВАС оставя в сила решението на благоевградския съд, като се аргументира, че правомощията на областния управител изключват контрола за законосъобразност върху актове на ОбС, ако става въпрос за Закона за устройство на териториите, какъвто е конкретният случай. Така се отваря пътят за продажба на земята под законно построените вили на цена от 43 лв. на кв.м. Самостоятелните урегулирани поземлени имоти в курортната зона са 174, от които 94 на обща площ 72 395 кв.. са на Бодрост и 80 с площ 99 021 кв.м - на Септемврийче.
43 са новите урегулирани парцели, които ще се обявят на търг за продажба при първоначална цена от 57,34 кв.м без ДДС. От продажбата на земята община Благоевград може да спечели около 5 млн.лв., за тази година от това перо сме заложили само 500 000 лв., защото сме наясно, че процедурите са дълги, всяка сделка трябва да се гласува от ОбС, а там настроенията на ГЕРБ и сателитите им е да се пречи, каза пред “Струма” кметът Костадин Паскалев. Решението на ВАС той определи като потвърждение за деструктивната роля на областния управител Валери Смиленов, който в синхрон с групата съветници на ГЕРБ блокира с предизборна цел възможностите на общината да печели пари от собствеността си. Не вярвам областният управител, който има на разположение цял юридически отдел, да не е бил наясно, че няма компетенции да връща решения, които касаят ЗУТ, но въпреки това обжалва решението на Административен съд - Благоевград, очевидно с една цел - да се пречи на работата на Общинската администрация, каза още К. Паскалев.
Той призова заинтересованите граждани с имоти на Бодрост и Септемврийче да предприемат следните действия: да подадат молба в Общинска администрация за издаване на скица, към нея да приложат нотариален акт за вилата или акт за узаконяване, а след снабдяване със скицата да подадат молба за издаване на удостоверение за липса на незаконно строителство в имота. Последният етап предвижда да се подаде молба по образец У0207 за придобиване право на собствеността върху имота.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.