Управителят на “Леском” И. Чивийски поиска в писмо от аграрния министър да заменят дълг на горското за рибарниците в Горно Уйно

Дълг от 2005 г. поставя във финансов капан държавата
Кюстендилската фирма “Леском”, занимаваща се с дърводобив, поиска от земеделското министерство рибарниците в планинското село Горно Уйно заради дългове на регионалното управление по горите отпреди пет години. То е подписано от управителя Иво Чивийски. Бизнесменът настоява да му бъде прехвърлена собствеността заради задължения от 53 122,01 лв.
До 2004 година търговските взаимоотношения между фирма “Леском” и структурите на горското в Кюстендилско били лоялни и коректни. Въпреки личната ми среща с тогавашния началник на НУГ инж. Симеонов, дългът не бе изплатен поради абсолютния отказ за съдействие от страна на регионалното ръководство на горите в Кюстендил, се казва в обяснението на Иво Чивийски.
След като не успял да си прибере парите, бизнесменът се обърнал към съда и му издали изпълнителен лист с дата 06.10.2005 година, според който ДЛ “Кюстендил” е осъдено да плати въпросните 53 122, 01 лв.
За да не затрудни финансово бюджета на НУГ при разплащането на непредвидената сума, Иво Чивийски предлага следното взаимоизгодно уреждане на въпроса: 40% от сумата, или 21 249 лв., да бъде компенсирана с прехвърлянето на собствеността върху риболюпилнята в с. Горно Уйно, а останалите пари да му бъдат издължени с дърва за огрев. Ако това стане, се задължавам фирмата ми през следващите пет години да предоставя безвъзмездно по 50 000 броя рибки /зарибителен материал/ на НУГ, а след това МЗГ ще получава зарибителния материал на преференциални цени, се казва още в предложението на инж. Чивийски.
Бизнесменът си направил труда да приложи и изпълнителния лист и финансова оценка на имота, която се оказва 27 пъти по-висока от актуалната данъчна оценка. Според документите риболюпилнята в с. Горно Уйно към месец юли 2005 година струва само 787,80 лв.
Само преките разходи за стопанисването й през 2002 година са 26 232 лв., а приходите 2144 лв. Подобно е положението и през следващите години.
Преди броени дни новият директор на ДЛС “Осогово” Андрей Миленков, който е бивш директор на ДЛ “Кюстендил”, натрупало задълженията към фирмата на Иво Чивийски, обяви, че риболюпилнята е затрита от предшественика му Васил Пуров умишлено и за възстановяването й трябват над 50 000 лв. Всъщност още през далечната 2005 година земеделското министерство решава да ликвидира риболюпилнята в с. Горно Уйно заради лоши финансови резултати.
Любопитното в случая е какво ще прави от обекта фирма “Леском”. Тя освен развъждането на риба на терена може да изгради екохотел или ловна хижа, които да покриват загубите от пряката дейност, обясниха запознати с проблематиката и възможностите на региона, който е един от най-чистите в екологично отношение.
Другата възможност е след още някоя година заради трупащите се лихви по изпълнителния лист, вместо риболюпилнята в Горно Уйно, “Леском” да поиска в замяна ловен дом “Бор”, или сградата на управлението на Дирекцията по горите в центъра на Кюстендил.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.