Спечелихме златен медал за сорта "Бесепара", с японска кръстоска създадохме "Мартеника"

Шефът на Института по земеделие в Кюстендил ст.н.с. Д. Домозетов: По 220 г тежи плодът на "Горана"
Със златен медал от АГРИЯ 2011 за нов сорт ябълка се завърна в Кюстендил директорът на Инситута по земеделие в областния град, старши научен сътрудник Димитър Домозетов. Новият сорт "Бесепара" заедно с още четири са разработени от научните работници от института, обясни Домозетов.
Първоначално като прочетоха името на ябълката, много от минаващите покрай нашия щанд се майтапеха с името й, но след като се запознаваха с качеството на плодовете, интересът нарастваше неимоверно, разказа Домозетов.
Името на новия червен сорт идва от племето беси, населявало региона на Пазарджик, откъдето е родом един от научните работници, работил по създаването му. През изминалата година Институтът по земеделие в Кюстендил създаде пет нови сорта ябълки. При селекцията на един от тях са използвани като донори японски гени. Българо-японската кръстоска дава по-добри качества както на плода, така и на развитието на самото овощно дърво. Пример за европейско-азиатското кръстосване е новият сорт “Мартеника”, който има отлично качество на плодовете, уточни Домозетов.
Сред новостите на института в Кюстендил е и сортът “Горана”, кръстен на кюстендилското село Горановци. Плодът при него тежи средно от 180 до 220 грама.
Новите сортове са устойчиви на основната болест по ябълките - ступясване. Те са първата стъпка за производство на биологична и екологична плодова продукция.
Тази година в Института по земеделие предстои новите сортове да бъдат присадени в опитните полета, а от следващата година да се продават и на земеделските стопани, каза директорът на научното звено в Кюстендил ст.н.с. Д. Домозетов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.