С 24 млн. евро перничанин стана собственик на "Хилтън"



Официално - столичният петзвезден „Хилтън“ е продаден. Новината потвърди за „Преса“ купувачът Спас Русев. Потърсен за коментар в 12:35 ч. вчера, бизнесменът заяви: „Обаждате ми се точно в момент, когато сделката се финализира. Всичко е договорено, остава да се изчистят няколко технически клаузи и утре летя за Лондон.“
Така Спас Русев прибавя още едно хотелско бижу към колекцията си, след като м.г. заедно с партньори придоби софийския „Радисън“ срещу Народното събрание. В случая с „Хилтън“ бизнесменът ще бъде едноличен собственик.
Точните параметри на сделката са конфиденциални. На въпрос на „Преса“ дали цената е 24 млн. евро, Спас Русев бе лаконичен: „От този порядък е.“ Предприемачът поясни за „Преса“, че се е насочил към „Хилтън“ по няколко причини. Първо, защото е обявен официално за продажба, и второ, защото обектът е в перфектно състояние и не се нуждае от никакво обновяване.
Столичният хотел от международната верига „Хилтън“ бе изваден на пазара през януари тази година, като с търсенето на купувачи беше ангажирана голямата консултантска компания Jones Lang LaSalle. Тогава бе обявено, че се приемат оферти за два хотела, собственост на ирландската „Куин груп“ - „Хилтън“ в София и „Шератон“ в полския град Краков. Имотите бяха представени като две от най-добрите инвестиционни възможности в Източна Европа. Обектът в София е с отлично местоположение - в сърцето на града между НДК, музея „Земята и хората“ и мола „Сити център София“. Високата заетост и добрите финансови резултати са гарантирани от 20-годишния договор за управление с американската „Хилтън интернешънъл“, подписан преди откриването на хотела през 2001 г.
Петзвездният туристически център разполага с 245 стаи, в това число 17 апартамента. Предлага конферентни, заседателни и бални зали. За 2012 г. приходите са 13,6 млн. лв. и се увеличават с 1,25% спрямо 2011 г., а печалбата е 1,29 млн. лв. и се смалява с 2% спрямо предходната година. С годишна заетост от 62% това е един от най-успешните столични хотели. За тази година мениджмънтът предвижда още по-добри резултати - 14,5 млн. приходи и 5,57 млн. лв. брутна оперативна печалба.
Други кандидати за покупка на „Хилтън“ бяха публичното дружество „Фонд за недвижими имоти България“ и Георги Велчев - брат на бившия финансов министър Милен Велчев. „Хилтън“ бе открит през 2001 г. Изграден е по проект на парижкото ателие „Рикардо Бофил“ и българските архитекти Лозан Лозанов и Атанас Панов. Първоначално собствениците бяха 4 - френската компания „Сибекс“, „Хилтън интернешънъл“, „Главболгарстрой“ и Столичната община. През 2005-2006 г. „Куин груп“ изкупи всички дялове.
Преди десетина години Спас Русев се прочува като ключов фактор при съставянето на правителството „Сакскобургготски“. Човек, силно повлиял за завръщането на Симеон в България. Сив кардинал, довел у нас юпитата Николай Василев, Милен Велчев и Любка Качакова. Те гальовно го наричат „вуйчо“ и „нашият Спас“.
Русев е роден в Перник на 4 юни 1954 г. Десети ноември 1989 г. го заварва на работа в Държавна агенция „Музика“. Помага за първата предизборна кампания на СДС. Става публична фигура през 1991 г., когато е назначен за зам.-председател на Агенцията за чуждестранна помощ. След това напусна страната и заминава да учи в Лондон, поканен от Иван Станчов, тогава посланик на Острова. Дипломатът го запознава с принц Кирил - един от синовете на Симеон Сакскобургготски.
Повторната му поява на родната сцена е през 2000-2001 г. като съветник на Симеон Сакскобургготски. По разкази на самия Русев той присъства на важни сбирки, където се обсъжда бъдещата роля на Симеон в управлението на страната. Една от срещите е през май 2011 г. в Дипломатическия клуб в Горна баня - заедно с Георги Марков, Стоян Ганев, проф. Александър Чирков и Емил Кошлуков. На нея монархът още не е бил убеден, че ще става министър-председател, и споделя в своя стил: „Марков, и тук има талантливи хора, способни“.
Конституционния съдия се ядосва и отвръща: „Ваше Величество, ако имаше способни и талантливи хора, няма да има нужда вие да сте тук. Така че трябва да поемете отговорността да станете министър-председател.“ По време на същата вечеря бъдещият шеф на парламента Огнян Герджиков съобщава по телефона на Стоян Ганев, че е съгласен да се включи в царското движение.
За първия си милион Спас Русев казва: „Не е важно колко печелиш или имаш, а колко даваш обратно.“ В една от редките си телевизионни изяви пред Би Ти Ви споделя, че неговият най-голям капитал са контактите. А тях дължи в голяма степен на физическата си прилика с испанския крал Хуан Карлос.
Спас Русев е основател на „Телелинк“ - една от най-успешните телекомуникационни компании, която беше основен изпълнител на мрежата на „Глобул“ в Бълария. През 2012 г. делът на Русев бе изкупен от съдружника му Любомир Минчев.
Преди години Русев купи култовото списание „Егоист“ и му вдъхна нов живот под името „Его“. Интересите му в медиите не секнаха. През 2010 г. беше кандидат-купувач за изданията на ВАЦ в България, сред които вестниците „Труд“ и „24 часа“. „Его“ се казва и луксозният ресторант на Русев на жълтите павета. Купи разкошната къща на бившия председател на парламента Стефан Савов на ул. „Врабча“, реновира я и я подари на съпругата си за неин рожден ден. За съпругата си споделя, че е по-влиятелна от него, защото била приятелка с жената на втория по влияние човек в Англия - финансовия министър Джордж Осбърн.
В студиото на „Всяка неделя“ Русев изрече фразата: „Мога да се обадя на всеки български политик.“ В една от последните си изяви сподели, че ролята му в мотивирането на Сакскобургготски да се върне „за времето си не беше лоша идея“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.