Рязък спад на продажбите на коли от началото на протестите срещу кабинета „Орешарски” отчитат в Кюстендил и Дупница



Отливът на клиенти, а в някои дни дори липса на кандидат-купувачи, се наблюдава в десетките автокъщи в двата града, станали известни през последните години като един от най-големите пазари на коли втора ръка.
„В Сърбия, откъдето идват доста наши клиенти, в момента също протичат някакви нормативни промени и това още повече намалява търсенето и продажбите”, коментира Вергил Кацов, един от крупните търговци на автомобили в Дупница.
Според него като цяло месец юли е слаб, заради отпуските, но тази година има и една несигурност от страна на българските клиенти заради случващото се в страната.
Въпреки ниските цени на по-старите модели, няма купувачи и за тях. Така например „Ауди А3”, производство 2003 година към момента се продава за 7000 лева, а 1999 година – 3500 лева.
Хората вече обръщат внимание и на мощността на автомобилите, което влияе върху вземането на решение при покупка на колата. От това зависи и годишният данък, който собствениците на моторни превозни средства плащат, коментира Кацов.
В Западните ни съседи пък продължават да предпочитат автомобили с дизелови двигатели.
„Мога да кажа, че 2/3 от продадените коли при нас отиват към Македония и Сърбия”, обяснява Кацов.
По автокъщите вече почти не се търсят автомобили с по-ниска цена, които съответно са и по-старо производство. Освен, че не се внасят, тяхната екотакса вече е по-скъпа и никой не посяга към тях. Според търговците на коли в Дупница подобряването на икономическите условия и сигурността са условията бизнесът им отново да се раздвижи, в противен случай те са обречени на фалит.
Даниел Цветков
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.