Произвеждаме на загуба, субсидиите не достигат до нас, държавата трябва да гарантира минимални цени и изкупуването на продукцията, както е в Европа



Земеделски производители от Старчево проявиха сериозен интерес при инициираната среща със специалисти за кандидатстване за земеделски субсидии
Фермери от с. Старчево застанаха очи в очи с експерти от служба “Съвети и земеделие”
При сериозен интерес премина вчера срещата на земеделски производители от петричкото село Старчево с координатора от служба “Съвети и земеделие” - Благоевград Стилиян Рупов. По инициатива на кмета на Старчево Георги Кузманов областните експерти пристигнаха в селото да отговорят на вълнуващите регистрираните стопани въпроси.
Занимаващият се от 10 години с оранжерийно и полско земеделие Кирил Запрев заяви, че през последните 2-3 години работи на загуба. По думите му държавата трябва да бъде основен помощник на земеделските производители, като на първо време определи минимални гарантирани изкупни цени и гаранции за реализиране на продукцията на пазара, както е в европейските страни. Това не се получава, всеки произвежда каквото си иска, няма квоти и накрая се оказва, че продукцията не може да бъде реализирана, или ако бъде продадена, е под себестойността и практически земеделците работят на загуба, уточни Запрев.
Иван Стоев, който отглежда пролетни и есенни култури и лозе от 5 декара десертни сортове, заяви, че при кандидатстването за субсидии очаква да срещне проблеми с попълването на документи и най-вече в частта за арендната земя. Той, както и други, са наели ниви и се опасяват дали това няма да е пречка при кандидатстването.
Кметът Георги Кузманов заяви, че от 700-те жители на Старчево по-голяма част се занимават с активно земеделие, което е основен поминък в района. Десетки са официално регистриралите се като земеделски производители - оранжерийно и полско производство.
Реших да поканя на място специалисти-експерти, за да видят нашите хора какви са начините и възможностите за кандидатстване и усвояване на субсидии, тъй като до момента практически до истинските производители стигат малко средства. Една от причините е, че хората не са запознати с технологията при кандидатстването, уточни кметът.
Стилиян Рупов обясни, че всички, които решат да кандидатстват, трябва да имат изготвени подробни бизнес планове и да подадат заявления за кандидатстване. По думите му документите се изготвят безплатно от експерти от служба “Съвети и земеделие”, които дават безплатни съвети и информация. До 3 месеца след изготвянето на бизнес плана и заявлението ще получат отговор дали са одобрени или не от Разплащателната агенция в Благоевград. Там се подават документите и през тези три месеца специалистите от Разплащателната агенция правят насрещна проверка дали вписаното в бизнес плана като декари земя и насаждения отговаря на действителността, и ако всичко е точно, се получават съответните субсидии, заключи Стилиян Рупов.
Според експертите няма да е проблем да се кандидатства с арендована земя, но трябва задължително да има перфектно изготвени и подписани договори.
От 1 март стартира процедурата за попълване и подаване на документите за получаване на субсидии от земеделските производители.
Как така македонски ябълки се продават в магазина по 70 ст. (на дребно и ги избирам) ???
Как ония фермери печелят при тия цени ???
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.