Произвеждаме на загуба, субсидиите не достигат до нас, държавата трябва да гарантира минимални цени и изкупуването на продукцията, както е в Европа

23 февруари 2010 00:20   6 коментара   25116 прочита
Земеделски производители от Старчево проявиха сериозен интерес при инициираната среща със специалисти за кандидатстване за земеделски субсидии
Земеделски производители от Старчево проявиха сериозен интерес при инициираната среща със специалисти за кандидатстване за земеделски субсидии


Земеделски производители от Старчево проявиха сериозен интерес при инициираната среща със специалисти за кандидатстване за земеделски субсидии

Фермери от с. Старчево застанаха очи в очи с експерти от служба “Съвети и земеделие”

При сериозен интерес премина вчера срещата на земеделски производители от петричкото село Старчево с координатора от служба “Съвети и земеделие” - Благоевград Стилиян Рупов. По инициатива на кмета на Старчево Георги Кузманов областните експерти пристигнаха в селото да отговорят на вълнуващите регистрираните стопани въпроси.

Занимаващият се от 10 години с оранжерийно и полско земеделие Кирил Запрев заяви, че през последните 2-3 години работи на загуба. По думите му държавата трябва да бъде основен помощник на земеделските производители, като на първо време определи минимални гарантирани изкупни цени и гаранции за реализиране на продукцията на пазара, както е в европейските страни. Това не се получава, всеки произвежда каквото си иска, няма квоти и накрая се оказва, че продукцията не може да бъде реализирана, или ако бъде продадена, е под себестойността и практически земеделците работят на загуба, уточни Запрев.

Иван Стоев, който отглежда пролетни и есенни култури и лозе от 5 декара десертни сортове, заяви, че при кандидатстването за субсидии очаква да срещне проблеми с попълването на документи и най-вече в частта за арендната земя. Той, както и други, са наели ниви и се опасяват дали това няма да е пречка при кандидатстването.

Кметът Георги Кузманов заяви, че от 700-те жители на Старчево по-голяма част се занимават с активно земеделие, което е основен поминък в района. Десетки са официално регистриралите се като земеделски производители - оранжерийно и полско производство.

Реших да поканя на място специалисти-експерти, за да видят нашите хора какви са начините и възможностите за кандидатстване и усвояване на субсидии, тъй като до момента практически до истинските производители стигат малко средства. Една от причините е, че хората не са запознати с технологията при кандидатстването, уточни кметът.

Стилиян Рупов обясни, че всички, които решат да кандидатстват, трябва да имат изготвени подробни бизнес планове и да подадат заявления за кандидатстване. По думите му документите се изготвят безплатно от експерти от служба “Съвети и земеделие”, които дават безплатни съвети и информация. До 3 месеца след изготвянето на бизнес плана и заявлението ще получат отговор дали са одобрени или не от Разплащателната агенция в Благоевград. Там се подават документите и през тези три месеца специалистите от Разплащателната агенция правят насрещна проверка дали вписаното в бизнес плана като декари земя и насаждения отговаря на действителността, и ако всичко е точно, се получават съответните субсидии, заключи Стилиян Рупов.

Според експертите няма да е проблем да се кандидатства с арендована земя, но трябва задължително да има перфектно изготвени и подписани договори.

От 1 март стартира процедурата за попълване и подаване на документите за получаване на субсидии от земеделските производители.


Още за: фермери   субсидия   земеделие   Още от: Бизнес

Принтирай статия
6 коментара
23 Февруари 2010 17:01 | НЯМА фаКти АК
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

този кмет заслужава похвала но за да се кандидатствува по програмите е хубаво да се организирате като сдружение


23 Февруари 2010 17:37 | Чук
Оценка:
4
 (
16
 гласа)

Само два въпроса към нашите т.н. "фермери":
Как така македонски ябълки се продават в магазина по 70 ст. (на дребно и ги избирам) ???
Как ония фермери печелят при тия цени ???


24 Февруари 2010 03:12 | usa
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

затворете гранитсата като гартсите за неограни4ено време


24 Февруари 2010 09:30 | Баба Вуна
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)

Абе я как да си напрам бизнис плану кат не знам да пишем?


24 Февруари 2010 09:38 | Шаро
Оценка:
7
 (
13
 гласа)

Стига хленчат тия градинари/земеделец е друго нещо/.Цената се определя от търсенето и предлагането,а не изкуствено!Подкрепям мнението по-горе,македонците също не получават субсидии,но могат да продават по-евтино,въпреки,че стандарта им не е по-нисък от нашия.Но там са истински земеделци-работят от сутрин до вечер цялята фамилия на полето.А тук,така наречените земеделци отиват на работа в града и в свободното време отиват на градинката!Е ТОВА НЕ Е ЗЕМЕДЕЛИЕ!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар