Мега сделка: Благоевградчанинът Димитър Стойков започвa износ на рилска вода "Рилана" в ОАЕ!

България е богата на минерални и изворни води, а бутилиращите компании се насочват към износ в страни с недостиг на питейна вода, породен от климатичните промени. Ние вече изнасяме за Румъния и Украйна, а преди няколко седмици сключихме първия си договор за износ на вода в Обединените арабски емирства (ОАЕ). Това съобщи благоевградският бизнесмен Димитър Стойков, собственик на предприятието за бутилирана вода „Рилана“, в предаването „Бизнес старт“ на телевизия Bloomberg.
В предишни години български фирми проучваха външните пазари, но се отказваха заради ниската цена на продукта (водата) и транспортните разходи, което обезмисляше експорта.
"При настоящата ситуация обаче България може да се възползва от факта, че тук се добива качествена вода на приемлива цена. "
Димитър Стойков гостува в предаването по повод поредната знакова сделка за българския сектор на минерални и трапезни води. "Куадрант Бевъриджис", официалният производител и разпространител на продуктите на PepsiCo в България, поема дистрибуцията на изворна вода "Рилана" с лицензионен договор за срок от 3 години.
Българската компания запазва добива и бутилиране. След изтичане на трите години обаче се очаква да се водят и преговори за допълнително сътрудничество, което може да включва частично или пълно придобиване на бутилиращото предприятие и марката "Рилана"
По думите на госта досега "Куадрант Бевъриджис“ не са имали в портфолиото си марка вода и тепърва опознават пазара.
Предприятието „Рилана“ през ковид пандемията увеличава капацитета си с близо 15 пъти, защото установява, че търсенето далеч надхвърля предлагането. Обединявайки сили с третата по големина компания в България за безалкохолни напитки, по думите на госта, им дава шанс да стигнат до по-голям брой клиенти.
Димитър Стойков споделя, че в техния сектор по-трудно се пробива в големите вериги, за разлика от малките магазини. Причините са големите маркетинг бюджети във веригите, както и големите играчи, които плащат повече. Докато при дистрибуцията в малки магазини се влиза по-лесно, когато бива предлагано добро качество и цена, за която потребителят е готов да плати.
По неговите думи всяка година се отбелязва ръст на консумацията на бутилирана вода. Най-продаваните опаковки традиционно са водите от 1. 5 л. и 0. 5 л. През есенните периоди е по-характерно купуването на бутилки от 5 л., 7 л. и 10 л. за дома. Гостът допълва, че има ръст и на опаковките за офис от 15 л. и 19 л.
Мениджърът е на мнение, че навлизането на филтриращите системи не ограничава продажбата на бутилирана вода и те не взимат от пазарния ѝ дял. При филтриращите системи е необходимо да се извърши химичен и микробиологичен анализ на водата преди това, за да се установи какъв тип филтрация е необходимо да се извърши, тъй като в България имаме зони с различна вода, обяснява той своята позиция. Също така и филтрите трябва да се сменят навреме. Той смята, че бутилираната вода в опаковки от 15 и 19 л. е по-качествена, защото производителят гарантира чрез микробиологичен анализ какво има в бутилката.
Макар и потребителите да се притесняват, че в пластмасовите бутилки има микропластмаса, гостът сподели, че всички бутилиращи предприятия използват PET първична пластмаса, а не вторичнен материал. Тя трябва да се нагрее над 50-60 градуса, за да може да отделя "нещо".
Алтернативата, която ще замени пластмасовата бутилка за вода, е алуминиевият кен, заяви Димитър Стойков. Свързаното с "Рилана" дружество "Кен съплай" вече бутилира вино, бира, безалкохолни напитки и скоро и вода в кен. В Европа вече виждаме на пазара вода в кен и съвсем скоро ще видим и българския пазар как реагира на подобно предизвикателство.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.