Към ФЕЦ „Разлог“ заработи най-голямата батерия в България
Кметът на Разлог Красимир Герчев коментира, че общината и жителите на града обръщат все по-голямо внимание на инвестициите в екологичните производства, след като дълго време там са работили замърсяващи производства.
България постепенно изгражда зеленото си бъдеще, като откриването на нов соларен парк вече е нещо обичайно за страната. Пазарът обаче се развива толкова бързо, че освен към фотоволтаичните панели, инвеститорите все по-смело поглеждат към батериите. Първият подобен хибриден проект беше открит в Разлог във вторник. Става въпрос за най-голямата батерия за съхранение на енергия в България и една от най-големите в Източна Европа, намираща се в близост до ФЕЦ „Разлог“.
Съоръжението е с капацитет 55 MWh, а след като се заредят батериите, могат да отдават ток на пълна мощност в продължение на два часа. Съоръжението е съставено от 18 клетки с капацитет 3. 44 MWh и 8 трансформатора Kehua Tech.
Проектът в Разлог е собственост на компанията „Инвесто Партнърс“ АД, чийто едноличен собственик на капитала е австрийската Renalfa IPP. Той се разработва – инженеринг, доставка и строителство (EPC) – от българската „Соларпро“.
Да съхраним слънчевата енергия
Проектът е присъединен към подстанция 110 киловолта. Всъщност, той заработи още през юни тази година, но компанията досега е събирала данни в реално време преди официално да го открие, за да се гарантират очакваните резултати, предава економик.бг.
ФЕЦ "Разлог" е с 33 MW пикова мощност и той има подписан първи PPA договор в България – с телеком оператора А1 – преди година и половина.
Любопитно за панелите е, че те са с тракери, което позволява да се движат спрямо слънцегреенето. Това увеличава производството на ФЕЦ-а с 15 – 20%.
Иновация в Разлог
Разлог се превърна в дефиниция на устойчивостта. Това не е само актив, който произвежда нисковъглеродно електричество, а иновативен обект, който служи за множество цели за крайния потребител и за мрежата", коментираха от китайската Hitium, която е доставчик на батерията.
Компанията присъства силно на Източноевропейския пазар.
Кметът на Разлог Красимир Герчев коментира, че общината и жителите на града обръщат все по-голямо внимание на инвестициите в екологичните производства, след като дълго време там са работили замърсяващи производства.
Проектът отговаря на стратегията за развитие на община Разлог с всички положителни аспекти”.
Предстои разширяване
Скоро предстои да започне Фаза 2 на проекта, която включва още 50 MWh батерии. Реално следващата батерия ще копира настоящата. С разширението тя ще стане една от най-големите в Европа. Плановете на Renalfa са да хибридизира всеки един свой проект, всяка една генерираща мощност. В България следващият проект с батерии ще е на вятърния парк “Ветроком”.
Хибридизацията, добавянето на батерии към производствена мощност, било то към фотоволтаици или вятърни перки, ни позволява да настроим пиковото производство на парка спрямо потреблението, да имаме гъвкав график на производство и да балансираме, когато има нужда”, обясни още Бакърджиев.
Технологични боклуци, отново и пак в
китната Разложка котловина!
КЦК-2.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.