Край на строежа на 2-та ВЕЦ-а на Иван и Агнеса Калайджиеви и Р. Кирев

Депутатът от ГЕРБ Г. Андонов: Отнемат се всички разрешителни, спира унищожаването на район от "Натура 2000"
До 15 септември всички разрешителни, издадени на гоцеделчевската фирма "Агнеса" ЕООД, собственост на Иван и Агнеса Калайджиеви и съдружника им Руен Кирев, за строителството на водноелектрическите централи на реките Делчовска и Тупавишка, ще бъдат отменени, заяви вчера депутатът от ГЕРБ Георги Андонов. Водите в двете реки остават само за земеделски нужди и за функциониране на водопадите и природните екосистеми.
Взети са и всички мерки да не се допуска издаването на нови или променени разрешителни, уточни Георги Андонов. Това решение е резултат от извършената проверка, назначена от министъра на МОСВ Нона Караджова по повод многобройни сигнали и масовото недоволство на собственици и ползватели на земеделските земи по поречието на двете реки, членовете на ЛРС "Сокол" и подписка, съдържаща над 2000 подписа от жители на гр. Гоце Делчев против изграждането на двете водноелектрически централи.
Проверяващите са констатирали, че са допуснати редица нарушения при изготвянето на документацията и издаването на строителните разрешителни, което е последствие от занижения контрол на РИОСВ - Благоевград. Не са спазени процедурите, на сляпо са издадени въпросните разрешинтелни на фирма "Агнеса". Проверяващите са установили, че местата на водовземанията на цитираните по-горе реки и част от напорните водопроводи попадат не само в защитената зона на Природен парк "Пирин", но и от 2002 г. в защитена зона "Натура 2000", Среден Пирин-Алиботуш, по Европейската директива за местообитанията (хабитатите) за запазване на дивата флора и фауна. Местата, определени за водохващане на реките Делчовска и Тупавишка, представляват красиви природни циркуси с прекрасни ливади, туристически заслони и екопътеки.
Ако се реализират строежите на двата ВЕЦ-а, ще бъдат унищожени стотици декари борови и букови гори, което от своя страна ще доведе до трайно емигриране на дивите животни от тези райони. Ще бъде нарушено екологичното равновесие и замърсени едни от малкото останали природно чисти кътчета.
От друга страна, изпълнението на тези проекти ще редуцира (и без това недостатъчните) традиционни ловни площи, каквито са тези райони. Именно горните компоненти в случая налагат най-малкото да бъде извършена оценка за въздействието върху околната среда за тези проекти, което не е било направено.
Успоредно с предприетите мерки за отмяна на тези проекти, на основание Закона за защитените територии, чл. 5, т. 3 и т. 6, е необходимо да се предприеме процедура за регистриране поречията на тези реки с прилежащата територия на 100 метра вляво и вдясно от тяхната ос, от кота 1008 до кота 650, за защитена местност с природни забележителности (9-те броя водопади), за недопускане в бъдеще на подобни проекти.
Нарушаване на международни договори, по които РБългария е страна, унищожаване на природни забележителности и екосистеми са част от констатираните нарушения, заради които предстои отнемането на разрешителните за строителството на МВЕЦ-овете на двете реки. В този и редица други случаи на територията на страната МОСВ отчита, че контролът върху издадените разрешителни е бил сериозно занижен от страна на регионалните органи на министерството. Новият закон за водите забранява строежа на ВЕЦ-ове на територията на “Натура 2000”.
Над 800 разрешителни за изграждане на мини ВЕЦ-ове са издали регионалните служби на екоминистерството през последните пет години. Повечето от разрешителните са за строеж на водни централи на територията на “Натура 2000”. Според изменението и допълнението на Закона за водите, който регламентира ясни критерии за преценка на заявленията за малки ВЕЦ-ове и за добив на инертни материали от руслата на реките, се предвижда експертите да бъдат задължени да правят писмена мотивировка, в която да излагат всички факти и обстоятелства по подготвяното разрешително. Освен обявяване от общината, за всяко заявление да се иска писмено становище от кмета като гаранция, че ще бъдат защитени обществените интереси и визията за развитие на региона.
Както писа "Струма", проблемът с изграждането на двете водноелектрически централи на двете реки на територията на община Гоце Делчев от неврокопското семейство Иван и Агнеса Калайджиеви в съдружие с местния строителен предприемач инж. Руен Кирев бе поставен при посещението в Гоце Делчев преди месец на министър Нона Караджова. Инициативата за изясняването на казуса заради създаденото напрежение подеха както кметът на общината Владимир Москов, който стопира със заповед строителството на водноелектрическите централи до приключването на проверката, така и депутатът Георги Андонов. В защита на закона и ползвателите, които представляват повече от 250 семейства, се обявиха и всички пирински депутати от ПП ГЕРБ.
Е не взема скъпо 500хиляди на проект .
дрън дрън. Кво толкова може да попречи една ВЕЦ на природата при дивидентите, които би донесла? стотици декари.. грънци.
Какво остана сега от тах .Сасипахме вси4ко сега даи да они6тожим и природата
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.