Комисията за защита на конкуренцията отмени конкурс за 3 838 418,50 лв. в Петрич

Заради клауза “Асфалтова база на 20 км”, вкарана от Вельо Илиев, за да спечели фирма “Растер юг”
Комисията за защита на конкуренцията, оглавявана от Петко Николов, отмени като незаконосъобразно решението на кмета на Петрич Вельо Илиев за откриване на процедурата по проект “Възстановяване и благоустрояване на градската среда в град Петрич” на стойност 3 838 418,50 лв. с ДДС, която бе насрочена за 13 април тази година. Ответникът община Петрич може да обжалва отмяната в 14-дневен срок, считано от датата на публикуването на решението на комисията, което е от 25 март.
Отмяна на обществената поръчка поиска с жалба до комисията благоевградската строителна фирма “Стил комплекс”, с управител Иван Достумски. Проектът включва обновяване на улици и пешеходни зони в централната градска част, възстановяване и благоустрояване на уличната мрежа и подобряване на градската среда в жк “Самуил” и др. Проектът се финансира по Оперативна програма “Регионално развитие 2007-2013 г.”.
Основният недостатък в конкурсните условия според комисията е показател -3, съгласно който 20% от крайната оценка на участниците в конкурса ще зависи от общото време за транспортиране и полагане на асфалтова смес, т.е. от ключово значение е близостта на асфалтова база. Единствено строителният бос Васил Костов и съдружникът му Антон Муртов, собственици на фирма “Растер юг”, има асфалтова база в село Генерал Тодоров, на около 20 километра от Петрич. Това му дава значително предимство пред останалите участници в конкурса и го “обрича” да бъде краен победител. Другата близка до Петрич асфалтова база е в Кресна, на над 40 километра от южния град.
Комисията за защита на конкуренцията е счела, че включването в документацията на показател -3 е незаконосъобразно и противоречи на изискванията на Закона за обществените поръчки за свободна и лоялна конкуренция и равнопоставеност и недопускане на дискриминация спрямо участниците. Температурата на асфалтовата смес при полагане не трябва да бъде по-ниска от 130 градуса. За качественото изпълнение на обекта от значение е не времето за транспортиране и полагане, а осигуряването на необходимата минимална температура на асфалта при полагането му. В случай, че различните участници на различно отстояние успеят да спазят минималната температурна граница, времето на транспортиране е без значение. Включването на подобен показател ограничава конкуренцията, са мотивите на комисията.
Вестник “Струма” направи анкета за скандала сред 20 строителни фирми. Собственикът на “Първострой Г” от с. Първомай Валери Германов заяви, че когато е трябвало да подготви документите за конкурса, е бил в чужбина. Върнал се преди две седмици и очаква да се включи в работата като подизпълнител. 12 строителни предприемачи възроптаха срещу неравноправните условия на конкурса и го обявиха за предварително предрешен, но пожелаха да не бъдат цитирани имената им. Един от тях бе готов да се хване на бас, че конкурсът ще бъде спечелен от консорциум, в който ще участват фирмите на Васил Костов и Николай Влахов. Крайно време е управляващите, които сега са от ГЕРБ, да си зададат въпроса няма ли октопод в строителството в Петрич, заключи бизнесменът.
Мнението на останалите строители, някои от които са се отказали да закупят документи, след като разбрали условията за конкурса, бе: Кметът Вельо Илиев и съветниците не желаят да помагат на местния бизнес в условията на криза. Конкурсните условия са направени така, че в процедурата да могат да участват само фирми извън Петрич. Коя фирма от общината в резултат на общинската политика при провеждането на търгове може да покаже за всяка от 2007, 2008 и 2009 година оборот от 3 милиона лева, каквото е едно от изискванията на конкурса. Дори и да има такава фирма, е измислено другото условие - за близостта на асфалтова база, която отрязва всички участници и предварително прави победител определена фирма. В резултат ние съкращаваме работниците си, семействата им са обречени на глад. Ние сме 20 местни фирми с по 30 работници средно, което прави средно 600 онеправдани семейства. Ако община Петрич мислеше патриотично за местния бизнес, щеше да раздели целия обект по процедурата на няколко по-малки, за да може всяка от 20-те местни строителни фирми да получи работа според възможностите си и да закърпи положението в кризата.
12-те предприемачи поставиха и няколко въпроса към община Петрич и управляващите от ГЕРБ: След като Комисията за защита на конкуренцията е отменила процедурата ще бъде ли направена проверка кой в община Петрич и защо е подготвил неравноправните условия? Трябва ли Общински съвет - Петрич да осъществява контрол над отдел ТСУ, който да включва и малките поръчки, включително и тези до 200 000 лева? Конкурсите в общината правят ли се за определени фирми, близки до управляващите? Трябва ли асфалтирането, което е само една от десетките дейности, които ще бъдат изпълнени по процедурата, да бъде изведено в основен фактор при формирането на оценката на участниците? Коя строителна фирма от Петрич е облагодетелствана постоянно при общинските търгове за обекти? Ако бъде сезирана ОЛАФ и бъдат доказани корупционни практики при провеждането на търгове, ще бъде ли принудена община Петрич да възстанови парите? Има ли подготвен екип община Петрич за печеленето на европейски проекти и усвояват ли се достатъчно добре европейските пари? Упражняват ли контрол управляващите от ГЕРБ за наличието на корупционни практики при провеждането на търгове и конкурси в Петрич? Защо раздел “Технически изисквания” на документацията за конкурса е пълен с условия, които са измислени нарочно, не са задължителни и които петричките фирми не могат да изпълнят? Защо общината заиграва с фирми извън Петрич? Вярно ли е, че до 1999 година петричките фирми бяха на първо място в областта по обем на работа и материална база, а сега са на последно?
Депутатът от ГЕРБ Митко Захов коментира: Трябва да е ясно, че ГЕРБ наблюдава конкурса. В отдел “Технически възможности” фигурира изискването фирмите-кандидатки да притежават сертификати по три вида ИСО. Не съм сигурен дали някоя от петричките фирми притежава и трите. В документацията, подготвена от общината, умишлено са обединени много обекти в една процедура, за да се елиминират голяма част от участниците в полза на някои. Не е възможно асфалтирането да оказва такова голямо влияние върху оценката на участниците. Би могло процедурата да бъде разделена на четири отделни лота, за които да се проведат четири отделни търга. Така всяка от петричките фирми, след като прецени възможностите си, ще може да участва равноправно в конкурса и да получи обект в тази криза, заключи М. Захов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.