Инженер М. Марков: Липсата на информираност за цифровизацията е опит за привличане на абонати, тя не засяга работещите кабелни оператори

08 април 2013 18:20   9 коментара   17777 прочита
М. Марков
М. Марков


М. Марков

Напоследък много се говори за цифровизацията, много се говори, но все още не е ясно, какво точно представлява тя. Репортер на Struma. com разговаря по темата с техническия директор на кабелен оператор в Благоевград Милен Марков.

- Г-н Марков, много хора се интересуват какво точно е цифровизацията, кои телевизии спират от 1-ви септември, промените ще засегнат ли кабелните оператори, ще има ли промени на цените и начините на предоставяне на услугите. Въпреки провежданата кампания за разясняване на въпросите относно цифровизацията, все още оставят доста неясноти.

- Искам да изясня категорично, че всички промени, свързани с широко рекламираната кампания за тази цифровизация, тя засягат само и единствено безплатно излъчваните ефирно програми досега.

- Защо се налага преминаването към цифрова ефирна телевизия и ще се наложи ли и кабелните оператори да преминат изцяло на цифрова телевизия и какви са съществените разлики?

- О. За преминаването към цифрова ефирна телевизия има много причини – повече програми на една честота, много по-качествена картина, допълнителни услуги и др. А колкото до кабелните оператори – повечето от тях отдавна предлагат цифрова услуга, HD програми и други услуги, които цифровата телевизия позволява. Цифровата телевизия да възможност клиента да избира между различни пакети и по този начин да оптимизира разходите си. От гледна точка на потребителя разликата между цифровата кабелна телевизия и аналоговата кабелна телевизия е необходимостта от приемник за цифровата кабелна телевизия, или ползването на телевизор с DVB-C (за кабелна цифрова ), или DVB-T (за ефирна цифрова) цифров тунер. С такива тунери разполагат повечето съвременни телевизори, а за по-старите телевизори (с кинескоп например) ще се наложи закупуването на цифрови приемници (set top box). Хората трябва да знаят, че един приемник се гледа на един телевизор, а смяната на каналите се осъществява с дистанционното на приемника.

- А какви програми ще има в ефирната цифрова телевизия?

- Телевизионните програми, които могат да се приемат ефирно с цифрова телевизия са програмите, които по силата на закон са задължителни за разпространение от предприятията с мрежи за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и които имат лиценз от СЕМ за цифрово ефирно разпространение. За момента това са: BNT, bTV, Nova, Bulgaria On Air, BBT - Балкан Българска Телевизия, TV7.

- А дали ще има чуждестранни програми – спортни, музикални и други?

- Не, това няма как да случи, защото правоносителите на тези програми искат такси, при това сериозни, докато излъчваните в свободната ефирна телевизия са задължени по закон да предоставят това съдържание безплатно. Това е валидно и за други програми, например български, които нямат лиценз за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване и лиценз от СЕМ за цифрово ефирно разпространение. Производството на собствена телевизионна програма е свързано със сериозни разходи, затова правоносителите на тези програми дават правото за излъчване срещу такса. Това означава, че и много български програми няма да намерят място в свободната цифрова ефирна телевизия. Тя е безплатна (относително, защото се финансира от нашите данъци) за да осигури достъп до информация и мултимедийно съдържание на всички граждани на страната.

- В свободната цифрова ефирна телевизия ще има ли HD канали?

- Дори към изброените по-горе програми да бъдат добавени и техните HD варианти, нещо в което се съмнявам, те ще могат да бъдат гледани пълноценно само на телевизори, които поддържат най-малко HD Ready разделителна способност. На телевизорите, не поддържащи такава резолюция (например всички телевизори с кинескопи), разлика в качеството между SD (стандартна резолюция) и HD (висока резолюция) практически няма да се забелязва.

- Цифровизацията трябва ли по някакъв начин да притеснява абонатите на кабелните оператори?

- По никакъв начин. Клиентите на кабелните оператори ще продължат да ползват кабелната аналогова телевизия както до сега, но ще могат да ползват и кабелната цифрова телевизия телевизия с много повече и разнообразни програми. Предимството на кабелната аналогова телевизия е че с една месечна такса се ползват няколко телевизора без никакви приемници. При цифровата телевизия за всеки телевизор трябва приемник съответно и месечна такса за приемника.

- Това означава ли, че домакинствата няма да направят сериозна икономия, ако си закупят приемник и преминат само на ефирна цифрова телевизия?

- Ако дадено домакинство има например 2 или 3 телевизора, трябва да си закупи съответния брой приемници (ако телевизорите им нямат вграден цифров тунер), една или повече антени (стайни или външни) и ще могат да гледат изброените по-горе 8 програми. В тях обаче няма да има HD канали, спортни програми, филмови канали и друго стойностно съдържание. В същото време това семейство, без да прави инвестиции, може за сума до двадесет лева да гледа над 50 аналогови програми на повече от един телевизор и над 100 цифрови програми (на един или повече телевизора), при някой от кабелните оператори (или само цифрова телевизия при сателитните оператори).

- Имаме запитвания от наши читатели, във връзка с това, че по телефона са им отправяни оферти от различни оператори, които твърдят, че от първи септември ще спре и аналоговия сигнал в мрежите на кабелните оператори?

- Това е абсолютно невярно твърдение. Просто някои нелоялни оператори се опитват да се възползват от неинформираността на гражданите и да привлекат абонати. И ние имаме запитвания от наши клиенти във връзка с подобни въпроси, но категорично искам да уверя, че всички тези промени не засягат клиентите на кабелните оператори. Всички кабелни оператори ще продължат и след 1-ви септември да предлагат и двете услуги – аналогова и цифрова кабелна телевизия.

Разговаря В. Стефанов

9 коментара
08 Април 2013 20:33 | Божидар
Оценка:
-2
 (
6
 гласа)

Момче младо, има телевизори с кинскопи, които са НD 1080i resolution.


08 Април 2013 21:04 | old_fen
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Я кажи модел, че не съм фен на плоските?


09 Април 2013 06:06 | Запознат
Оценка:
-3
 (
9
 гласа)

Плешивец, като знам какъв инженер си, страх ме е да ида на лекар... Кой и защо те пося в този град, а не си остана в Ботевградските села?


09 Април 2013 09:58 | 1
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

до Запознат: Какво е общото между инжинера и лекаря не става ясно?


09 Април 2013 10:40 | 123
Оценка:
-2
 (
4
 гласа)

ТОВА НЕ Е ВЯРНО !!! ТЕЗИ КАБЕЛНИ ОПЕРАТОРИ СА В СИВИЯ СЕКТОР! КАКТО ВИДЯХТЕ ПО ПЪРВА ПРОГРАМА МНОГО ПРОГРАМИ ЩЕ БЪДАТ ДОСТЪПНИ ДО ХОРАТА !!!КАКВИ ТАКСИ БЕ НЕГРАМОТНИК .....ТЕЛЕВИЗИИТЕ ЩЕ ПРОДАВАТ ЕФИРНО ВРЕМЕ В КV/h еленергия В ЗАВИСИМОСТ ОТ МОЩНОСТТА НА ТЕЛИВИЗИОННИЯ ПРИЕМНИК! ТАКСИ ЗА ДА ЛАПАШ и СПИШ ПО ЦЯЛ ДЕН И НЕ ХОДИШ НА РАБОТА .....говориш глупости та дънъци и т. н..


09 Април 2013 10:53 | old_fen
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

И кои ще са тези много програми, ако не е тайна? Коя програма, освен задължените по закон, ще произвежда и предлага продукция безплатно? Ти за нещо безплатно чул ли си? Според теб кой финансира цялата модернизация? Заплатите на служителите в БНТ кой ги плаща? Това за данъците си е пълна истина. Безплатен обяд няма.


09 Април 2013 11:13 | old_fen
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

До 123 - Извадка от Закона за радиото и телевизията:

Чл. 44. (1) (Изм. + ДВ, бр. 14 от 2009 г.) Разпространението на радио+ и
телевизионните програми на БНР и БНТ се извършва чрез електронни
съобщителни мрежи и/или съоръжения за наземно аналогово радиоразпръскване,
които са собственост на БНР и БНТ, или въз основа на договор с предприятие,
предоставящо електронни съобщителни услуги.
.....
(4) (Нова + ДВ, бр. 41 от 2007 г.) Средствата за изпълнение на дейностите по ал. 1
се осигуряват от държавния бюджет.

А кой, аджеба, пълни държавния бюджет?


09 Април 2013 15:01 | Божидар
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ДО old_ fen
За съжаление не мога да ти помогна с конкретна информация. TV-to ми е доста стар модел- от 2005г. Тук от 5-6 години обикновени TV не се продават. Но можеш да потърсиш на сайтовете на японски и кореиски компаний. Те всички имаха HD TV-та. Незнам какво се продава в България в момента.


10 Април 2013 11:05 | 140
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Безплатно е само сиренето в капана за мишки. Лошото е че разбираш след това.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар