Генерал от ДС купил половината хотел “Четири сезона” в Банско по 195 евро

При реална цена 1400 евро/кв.м
В края на 2008 г., когато цените за ново строителство в България стигнаха най-ниските си нива заради световната криза, хотелите в покрайнините на гр. Банско са продавали апартаментите си на рекордната за Балканите цена от 1400 евро/кв.м. Единственото изключение е бил хотел “Четири сезона”, в който запасният генерал от ДС Роман Романов е “купил” 29 апартамента, плувния басейн, конферентната зала и ресторанта в хотела по 195 евро/кв.м. Сделката е станала в края на 2008 г., когато цените на новото строителство в курортния град достигнаха 1400 евро/кв.м. Общата сума на сделката е 1,7 млн. лв., при това е фиктивна, защото пари не са дадени. Според самия Романов една от съдружничките във фирмата-инвеститор на хотела му дължала точно толкова за консултантски услуги.
Това стана ясно вчера от представените експертизи в Окръжен съд - Благоевград, където приключи едно от най-скандалните имотни дела в региона. В него едната собственичка на фирма “Четири сезона” - Ренета Качъшка, настоява въпросната сделка да бъде обявена за недействителна, а ответниците по делото - другата съдружничка Надя Събева и Роман Романов, да заплатят съдебните й разходи, възлизащи на 67 000 лв.
Както писахме, случаят с “Четири сезона” е класически пример за измама в особено големи размери. Той е построен от Събева и Качъшка, които са съдружници 50 на 50 в едноименната фирма. Първата движи нещата около строежа, втората продава на зелено апартаменти в Лондон и праща парите в България. От общо 107 апартамента Качъшка успява да продаде на англичаните 78. Междувременно зад гърба й съдружничката Събева влиза в комбина с Романов и двамата подписват скандалния договор за консултантски услуги, след който Романов получава като подарък непродадените апартаменти и общите части на хотела. Така се стигна до парадокса миналата зима англичаните да не могат да си влязат в апартаментите и да седят на снега в двора, но пък влязоха в новините на всички български и английски телевизии.
Решението е в ръцете на съдия Румяна Бакалова, която в хода на делото отказа да приеме като доказателство “консултантския договор”. От листа обаче се заинтересува Национална агенция по приходите, която от няколко месеца се опитва да получи отговор от Романов защо въпросните 1,7 млн. лв. не са вписани в данъчната декларация на фирмата му “Зеком” ООД за 2009 г.
Делото е под специалното наблюдение на главния прокурор Борис Велчев, запознат с казуса заради широката му международна разгласа чрез CNN, където англичаните пуснаха документален филм за неразбориите в Банско. По разпореждане на Велчев наскоро Окръжна прокуратура - Благоевград възобнови и досъдебното производство, заведено от Качъшка срещу Романов за самоуправство, когато той отказа достъп на английските собственици.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.