Да се създаде “Зона 50 без ДДС” между България, Сърбия и Македония по подобие на действащия механизъм на границата между Германия и Швейцария

Градоначалникът на Кюстендил П. Паунов в писмо до финансовия министър С. Дянков
Кюстендилска област да стане “Зона 50 без ДДС” поиска градоначалникът Петър Паунов. Той изпрати предложение вчера до министъра на финансите Симеон Дянков и Министерски съвет. Идеята е Кюстендил да бъде включен в зона, в която при закупуване на стоки и изнасянето им през граница физическите и юридически лица да могат впоследствие да си възстановяват ДДС- то.
Процедурата е проста. При закупуване на стока се издава фактура, където е отбелязано ДДС-то. След като й се направи отметка на митницата, при следващото пазаруване въпросното ДДС се приспада, обясни кметът Паунов.
Предложението не е невъзможно. При правилата на ЕС такава икономическа зона може да се урегулира с двустранни споразумения, обясниха юристи.
Вече имаме подкрепата на бизнеса и на синдикатите, колегите от македонска и сръбска страна също изразиха категоричната си подкрепа за нашата идея, обясни Паунов. Икономическата логика е безспорна, защото така ще се даде сериозен тласък на износа, ще се оживи сериозно търговията в граничните райони, допълни Паунов.
Според него в момента, в който всички икономически, търговски и синдикални организации виждат усилията на правителството за излизане от финансовата криза, със сигурност тази мярка ще доведе до изключителен тласък на българската икономика.
Контролът ще се извършва на границата. В Германия на границата с Швейцария има такава зона - при закупуването на стока от конкретния търговки обект се получава талон с цената +ДДС и при завръщането ви след два дни, след като е отбелязано, че тази стока е изнесена, парите се възстановяват, разказа механизма между двете държави Паунов.
Той е категоричен, че няма пречки да се сключат споразумения със Сърбия и с Македония. Изключително тежко е положението в граничните райони и средствата, които бъдат възстановявани като ДДС, със сигурност ще бъдат надхвърлени и компенсирани, заключи П. Паунов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.