Бадемите цъфнаха, до дни ще ги последват кайсиите, прасковите и сливите

Председателят на сдружение "Широка Мелнишка" Ив. Велков: Няма опасност от измръзване
Бадемите в Сандански и селата в поречието на Струма цъфнаха, съобщи вчера председателят на сдружение "Широка Мелнишка" агроном Иван Велков. Той обясни, че няма опасност за овошните дръвчета, които са в цъфтеж, дори температурите да паднат под минус 5-6 градуса. Няма поражения върху сортовете и стопаните могат да бъдат спокойни, уточни Ив. Велков. Синоптичните прогнози за месец март са за положителни температури в района и притесненията на селскостопанските производители засега трябва да отпаднат, каза Ив. Велков.
Статистиката показва, че през март 2001 година в Санданско-Петрички регион са регистрирани температури минус 17 градуса и се е стигнало до измръзване на черешови и сливови дръвчета, даже и на смокини. Ив. Велков уточни, че при падане на температурите най-рискови от измръзване са касйсиите и прасковите, а най-издръжливи смокиновите дръвчета и сливите. До дни се очаква да цъфнат кайсиите, прасковите и сливите, ако се запазят температурите, прогнозира Ив. Велков.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.