Ако не инвестираш и не коригираш пазарното си мислене, конкуренцията те изхвърля зад борда



Сашо Въжаров
Удостоеният с наградата “Работодател с най-добри социални практики в България” управител на благоевградската фирма “Ванико” инж. Сашо Въжаров
- Г-н Въжаров, къде е разликата между най-добрите и останалите участници в проучването на Hewitt Associates?
- В мотивацията. В условия на съществуващата вече цяла година икономическа криза в България повечето служители днес са склонни да хвалят фирмата, където работят, но в същото време всеки трети от анкетираните заявява, че работодателят му не го мотивира да работи по-усърдно и да дава повече от себе си. Едва 33% от анкетираните 13 хиляди служители и работници в България смятат, че са оценени и възнаградени на базата на техния реален принос към бизнес резултатите на фирмата.
- Коя категория от персонала е най-ентусиазирана да работи за просперитета на своя работодател?
- Ако се базирам на резултатите от проучванията на три от най-големите български социологически агенции, които се правят вече пета година, анкетите показват, че обикновено след втората година работа в предприятието повечето от служителите и работниците загубват голяма част от вярата си, че ще бъдат оценени подобаващо, и започват да симулират активност или лоялност към нея.
- Искате да кажете, че разочаровани относно перспективите за развитие в кариерата на настоящото си работно място и не виждайки възможност за изява на способностите си, те напускат.
- Общо взето, това е истината. Особено критични към управлението на съответната фирма са хората със стаж в нея над 10 години. Ако имаха възможност да си намерят работа, която да ги удовлетворява като позиция и като заплащане, повечето нямат две мнения за готовността си да я напуснат.
- Финансово-икономическата криза принуждава голяма част от “бунтарите” да останат на работа при настоящия си работодател, макар и да не скриват, че го правят от липсата на друга алтернатива.
- Безспорно голямата безработица и рискът да остане човек на улицата са фактори, които в момента принуждават повечето хора да се съобразяват със ситуацията.
- Има ли такива във “Ванико”?
- Със сигурност има, защото разочаровани или недоволни винаги е имало и ще продължи да има. За моя радост обаче текучеството е в рамките на нормалното - между 5-6 на сто. Влияние за това оказва възможността за кариерно и професионално развитие, която ние предлагаме на всеки работник или специалист, различните социални придобивки, които екипът има възможност да ползва, и, разбира се, заради значително по-добрата микросреда, която сме създали за работа.
- Българите, работещи в чужбина, винаги са признавали един неоспорим факт - усилията на всеки собственик или мениджър да изгради авторитетен образ на фирмата си. У нас на пръсти могат да бъдат преброени работодателите, които работят в тази посока. Според Вас кои са причините и какво трябва да бъде направено работодателят да се наложи като марка, т.е. като авторитетен играч на трудовия пазар?
- Нека не се заблуждаваме, че създаването на добра марка, т.е. на добър управленски имидж, е фасулска работа, както се казва. Това е продължителен и отговорен процес, който, ако се ръководи професионално, гарантира на всеки работодател, че при него ще идват по-добрите, по-мотивираните и по-квалифицираните работници и специалисти. Трудното започва обаче оттук нататък, защото след като ги наеме на работа, той се изправя пред предизвикателството и да ги задържи във фирмата. А това не става с празни приказки или обещания.
- Имате ли представа колко приблизително са собствениците на фирми в региона, които се стремят да си създадат репутация на добри работодатели?
- Нямам точна информация, но от тези, с които поддържам някакви професионални контакти, са много малко - един на всеки 15-20. За жалост така е не само в Благоевградска област, но и в цяла България.
- Как си обяснявате причините, че на толкова много работодатели им е все две какво мислят за тях подчинените им?
- С факта, че повечето не са наясно какво трябва да направят за създаването на авторитетна работодателска марка и продължават да си мислят, че откриват топлата вода или колелото.
- Вие знаете ли вече как се създава авторитетна работодателска марка?
- Наградите от националния конкурс “Най-добрите работодатели в България за 2009” са доказателството, че от 3-4 години уцелваме посоката, в която трябва да се развиваме.
- Г-н Въжаров, съществува ли формула, която може да те направи добър работодател?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.