20 от 25-те търговци на 3-ия етаж на ГУМ затвориха щандовете, до няколко дни фалират и останалите

13 април 2010 00:16   8 коментара   20388 прочита
Една от малкото наемателки - Величка Танева
Една от малкото наемателки - Величка Танева


Една от малкото наемателки - Величка Танева

Живко и Величка Таневи: От 18 г. сме в бранша, но такава безнадеждна ситуация не е имало, няма изгледи да се подобри

Финансовата криза удари тежко наемателите-търговци в ГУМ - Петрич, на третия етаж от вчера има само петима наематели на щандове, останалите 20 напуснаха. Част от тях се преместиха на долния етаж на ГУМ, други наеха частни търговски обекти на друго място, а трети преустановиха бизнеса си. Едни от малкото останали наематели - семейство Живко и Величка Таневи, вчера се чудеха какви действия да предприемат в бъдеще, за да оцелеят.

През последните дни не се качват никакви клиенти при нас. С този проблем ставаме и лягаме, защото разчитаме само на този бизнес, обясниха те и кометираха: В момента работим само за наема от близо 12 лева на квадратен метър, дори не можем да го покрием. Предлагаме дамска и мъжка конфекция, от няколко дни намалихме рязко цените, но отново няма търсене. Дамски костюм, чиято първоначална цена бе 89 лева, сега предлагаме по 25 лева. Подобно е намалението и на още десетки мъжки и дамски дрехи. Работим на пълна загуба, модата, особено при дамите, се мени много бързо и като не можем да пласираме стоката, която сме заредили, не виждаме как за в бъдеще ще стане това, тъй като излизат нови модели. Разчитахме основно на гърците, но в последно време и те значително намаляха. Идват основно в събота, но не пазаруват, както бе по-рано. Може би защото това, което са търсили, вече са закупили и не им трябва или пък и при тях кризата е дала своето отражение, заключи семейство Таневи.

Те имат две деца с висше образование, които не работят никъде и единственото препитание е търговията. Наемът на частни търговски обекти е значително по-голям - над 1000 лева. На втория етаж има по-голяма посещаемост, но и там на няколко места вчера имаше поставени огромни табели за разпродажби.

От 18 години съм в частния бизнес, но такова положение като сегашното никога не е било. По-лошото е, че няма изгледи да се стабилизира положението. Безпаричието сред хората достигна дъното и се купуват най-належащите неща, е заключението на Величка Танева.

До няколко дни се очаква третият етаж от ГУМ да бъде изцяло опразнен. На няколко пъти финансовата дирекция към общината обявяваше свободните щандове под наем, но не се яви нито един кандидат. Преди седем-осем години те бяха претъпкани от стока и бяха сред най-посещаваните места от потребителите.


Още за: криза   ГУМ   наемател   Още от: Бизнес

Принтирай статия
8 коментара
13 Април 2010 15:18 | петричанка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Всички усещаме кризата. Моя съвет към търговците е да намалят надценките, като разчитат на оборота. Една блуза купена за 5-6 левя те я продават за около 20 лева.
или както е казано - " ден година храни " . Преди на нас петричани не ни обръщаха внимание, защото имаше много гърци и за 4 съботи, те печелеха все едно продават през целия месец. Сега да намалят стоката и ще им се изкупи. Пожелавам им успех.


13 Април 2010 16:37 | макето
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

като не ти изнася се изнасяй това е спасението


14 Април 2010 07:29 | Тарговец
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Аиде стиге сте се плакали бе.20 години търговия въртите и замъци пострихте.А на нас кожата ни драхте през това време.По колко купувахте дънките и турските пуловери и на каква цена ги продавахте на нас след това?Свърши алъж вериша дами и господа.Време е.


14 Април 2010 07:32 | Рашко
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Верно е.Подкрепям те Тарговецо.Нека препродават сега стоката помежду щандовете.И да е хаирлия.


14 Април 2010 08:31 | бивш търговец
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Eто пак петричката завист излиза.Като е имало толкова големи печалби защо и вие не работихте.Свободно можеше да работи и да богатее всеки който се чуства че има сили и акъл.Злобеят или мързеливите или богаташите по лесен начин/митничари и разни измамници/Те си мислят че дрехите ги купуват хората на килограм,а разходите пътуванията ,лошите климатични условия,къртовския труд .Това не се има пред вид.Срамота.Опомнете се ей хора.Злобата ще ви изяде един на друг.


14 Април 2010 16:27 | До бивш търговец
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ТУК НЕ МУ Е МЯСТОТО, НО СЛЕД КАТО СТЕ ПОЧНАЛИ ДА КАЖА И АЗ. Това не е петричка злоба и завист, а факт. Истина е, че не всеки може да върти търговия и не на всеки му се отдава. Но вие наистина прекалихте. Никъде в света не се прови надценка от 500%, а вие я правехте. нЕ ПЛАЩАХТЕ НИКАКВИ ДАНЪЦИ. КОГАТО ДАНЪЧНИТЕ ТРЪГВАХА НА ПРОВЕРКА ВИЕ СИ СЪБИРАХТЕ БАГАЖА И ЗАТВАРЯХТЕ ЩАНДОВЕТЕ. И ПАЗАР И МАГАЗИНИ ОПУСТЯВАХА ЗА 2 - 3 ДНИ.Става дума и за търговците на конфекция, обувки А ДАЖЕ И НА ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ. и КАКВО НАПРАВИХТЕ - НАКАРАХТЕ НИ ДА НЕ КУПУВАМЕ ОТ ВАС. ИЗГОНИХТЕ И ГЪРЦИТЕ. СЕГА ПЪК ВИ Е КРИВО. КАЗВАШ, ЧЕ МНОГО ТРУД ВИ КОСВА, АМА Я КАЖИ ДАЛИ СЕ ТРУДИТЕ ПОВЕЧЕ ОТ ШИВАЧКИТЕ ДЕТО ШИЯТ ОБЛЕКЛАТА ЗА ПО 1 ЛЕВ, А ВИЕ ГИ ПРОДАВАТЕ ПО 10лв.? дАЛИ ТРУДА ВИ Е ПО-ГОЛЯМ ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА ДОМАТИ И ПРАСКОВИ, КОИТО ИЗКУПУВАТЕ ЗА СМЕШНИ СТОТИНКИ И ПОСЛЕ ПРОДАВАТЕ НА БЕЗБОЖНИ ЦЕНИ НА НАС ПОТРЕБИТЕЛИТЕ?


14 Април 2010 16:38 | До бивш търговец
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Нямаш право да казваш срамота, защото ВАс не ви е срам! Ходите организирано на пазар 1, 2 пъти в месеца - с микробуси за по 20- 30 лева до илиенци в София (по-далече не стигате), къртовски отваряте магазините в 9 - 10 часа (хората са станали и работят от 7), къртовски седите по столовете и люпите семки по цял ден, слагате къртовски надценки от по 200% (в най-добрия случай) та до 1000% и още и още... Та позволете ни на нас потребителите поне къртовски да обикаляме магазините в търсене на нещо по евтино и къртовски да ви псуваме.


15 Април 2010 23:56 | Ilia Kostov
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

И се плачат милите. Пък и срам нямат. А може ли някой да каже дали знае как се пуска касова бележка. Ако трябваше и данъци да плащат ГУМ да беше затворил отдавна.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар