Детският ортопед д-р Венелин Алексиев: Майки, не се подлъгвайте по реклами
Първият преглед при детския ортопед да се прави, когато пеленачето е на 6 седмици, за да не се изпуснат някои важни заболявания, препоръчва лекарят
Един от най-успешните детски ортопеди у нас д-р Венелин Алексиев е роден на 20 юни 1970 г. във Видин. Дипломира се със златен медал в Първа софийска английска езикова гимназия, след което е приет с максимална изпитна оценка в Медицински университет - София.
След отлично дипломиране и там и специализация по ортопедия и травматология е назначен за ординатор в Детска ортопедична клиника към Университетска болница по ортопедия в Горна баня. Има клинични специализации по УЗВ диагностика на дисплазията на тазобедрената става и по оперативно лечение на късно диагностицирана луксация на тазобедрената става.
В кариерата му се вписват още редица специализации в чужбина, сред които Австрия, Израел и Япония. През 1999 г. придобива специалност по ортопедия и травматология в Софийския медицински университет и към днешна дата упражнява успешно професията си в Клиниката по детска ортопедия в Горна баня. През събота идва в Благоевград, където дава консултации и работи отлично с местните педиатри, ортопеди и ръководството на болницата.
- Д-р Алексиев, покрай еуфорията от раждането на бебето родителите понякога забравят един много важен преглед - този при детския ортопед. Кога трябва да бъде направен той?
- Да, така е. Консултацията със специалист трябва да бъде направена още в първите седмици след появяването на пеленачето на бял свят. Това е необходимо, за да се изключи вродена луксация и дисплация на тазобедрената става, особено ако неонатологът или педиатърът улавят с клинични тестове нестабилност на тазобедрената става. Това е времето, когато е необходимо да бъде направен преглед с линеарен ехограф.
В момента в Благоевград, където идвам през събота, разполагаме със съвършено ново поколение ехографски апарат с възможност за 64 памети и дигитализиране на образа, което от своя страна позволява изследване в движение на съвсем финни структури от мускулно-скелетната система, особено в детската възраст, при наличие и на съвсем дискретна патология.
В Европа например универсалната възраст за преглед на тазобедрените стави е 6 седмици. На първия преглед се прави не само оценка на стабилността на ставите, но и обстоен преглед на ходила, ръце, гръбнак, шия. Целта е да се изключат всякакви вродени аномалии. Вторият ехографски преглед на тазобедрените стави е нормално да бъде направен, когато бебето стане на 7 месеца. Тогава се прави визуална и обективна оценка на костното съзряване и се преценява готовността на ставите за натоварване.
- Какво представлява всъщност дисплазията на тазобедрената става?
- Заболяването дисплазия на тазобедрената става представлява дефицитно и ненормално оформяне на един от двата компонента на ставата - бедрената глава и ямката на таза, при което бедрената глава е нестабилно разположена в ямката на таза. Степента на нестабилност е различна. При някои деца бедрената глава е леко нестабилна спрямо ямката, при други - напълно изместена от нея. Заболяването е с динамичен характер и включва в себе си състояния, които отчетливо се появяват при раждането; други, които се появяват в хода на първата година от развитието на детето, както и състояния, които остават клинично неизявени през детството, но развиват симптоматика в пубертета и ранните зрели години.
Има няколко демографски и клинични фактора, които се водят рискови за развитието на дисплазичната тазобедрена става при раждането. Това са първородно дете, женски пол, проблемна и многоплодна бременност, седалищно предлежание, фамилна предиспозиция, деформитети на шията и стъпалата, разлика в кожните гънки на бедрата, ограничено разкрачване на изследваните стави и други. При комбинация на два от тези фактора е редно новороденото да бъде изпратено на ехографско изследване.
- Как се открива заболяването? Майката може ли сама да разбере за проблема?
- Майката трудно може да разбере сама за проблема. По-скоро педиатърът, следящ бебето, трябва да се съобразява с гореспоменатите рискови групи и да насочва своевременно за ранна ехографска диагностика. С клинични тестове единствено в ръцете на опитен неонатолог или педиатър могат да се хванат само най-тежките форми на заболяването веднага след раждането, но не и леките, които в по-късен етап могат да се усложнят. По-добре е да не се уповаваме на сляпа профилактика с разкрачване ставите на новороденото с различни неефективни средства, а да де проведе ранен ехографски скрийнинг и при нужда ранно и ефективно лечение.
- Какво е лечението и съответно какви са резултатите?
- Дисплазичната и нестабилна тазобедрена става при раждането е с потенциал както да се самооправи, така и да се влоши с интензивния растеж на кърмачето. Прогнозата кой от двата изхода е по-вероятен е невъзможна. Освен това голяма част от патологичните промени в анатомията на ставата при раждането са обратими, особено ако се започне незабавно ранно лечение. Коренно различна е еволюцията на дегенеративната остеоартроза на тазобедрената става, по-известна като коксартроза, в зряла възраст. Тя е необратимо състояние.
Лечението е оперативна подмяна на износената става със скъпоструваща изкуствена става. Установено е, че до 50% от случаите на дегенеративна коксартроза са вторични на нелекувана или недолекувана в детска възраст дисплазия на ставата. С доказана най-голяма ефективност и най-малък риск от усложнения при лечението на дисплазичната и нестабилна тазобедрена става в кърмаческа възраст е функционалният метод със стремената на Павлик.
Тези стремена представляват специално лечебно средство, което не позволява на бебето да изпъва докрай крачета и тазобедрените стави се разкрачват от само себе си под тежестта на долните крайници в необходимата лечебна позиция. Това лечение се проследява ехографски в извънболнични условия и при неуспех в наместването на ставата до един месец се преминава към оперативни методи на лечение, които провеждаме ежедневно в Клиниката по детска ортопедия в Горна баня. В повечето случаи лечението със стремената е ефективно дори и при тежките форми на заболяването, особено ако се започне в първия месец след раждането
Курсът на лечение в стремената рядко е по-продължителен - от три до четири месеца. Резултатите от неоперативното и оперативното лечение на заболяването са най-обнадеждаващи, ако се проведат преди прохождане на детето, докато увредите на растежните зони на ставата са в голяма степен обратими. По-късната възраст при начало на лечението е предопределяща за необходимостта от цикъл от поетапни, скъпоструващи оперативни интервенции, целящи да компенсират дефицита в нормалния растеж на ставата и спасяването й от ранно износване.
- Д-р Алексиев, вълненията на майките за това как се развиват техните деца са големи. Те непрекъснато се хвалят една на друга за постиженията на своите рожби. Едно от най-чаканите е самостоятелното сядане. Какви съвети бихте дали по този етап от развитието на детето?
- Родителите често се чудят дали могат да поставят децата си в седнало положение, преди още да могат да правят това сами. Бебокът се поставя да седи, когато иска и е готов за това. Няма ограничения във възрастта. Моята дъщеря Мила например още на втората седмица след раждането я носихме в кенгуру на Витоша. Когато станa стабилна в таза след 3-4-месечна възраст, й взехме бънджи, а след 5-ия месец - проходилка. Вредни последствия има само за тези, които не са пробвали.
Ходенето на пръсти е проблем, който тормози майките на малки деца. То не трябва да плаши родителите, особено ако при забележка детето започва да ходи нормално. Началното оформяне на детската походка поне до 2-3-годишна възраст е съпроводено с ротация на краката навън и навътре и ходене на пръсти.
- С какви обувки трябва да прохожда бебето?
- За първите стъпки на малчуганите препоръчвам меки и еластични обувки. По-нататък във възрастта идеалната детска обувка е спортната. Плоскостъпието е често срещано при децата под 3 години. Обикновено детското ходило не е плоско, по-скоро вътрешният му ръб е изпълнен от резидуална “бебешка мастна възглавничка”. Плоското ходило може да се дължи и на нормалната за възрастта еластичност на ставите.
Децата обикновено надрастват тези “проблеми” до 6-тата година. Обувките са необходими, за да предпазват ходилото от нараняване, измръзване или изгаряне. Прохождащото дете предпочита да ходи босо и да ползва пръстите си за баланс. Ето защо оставете детето си да ходи босо вкъщи, по трева или пясък. Когато детето е достатъчно силно, за да стои право и да върви, това означава, че глезените му са достатъчно силни, за да понесат тежестта на тялото, и това отхвърля необходимостта от високи обувки при прохождане.
Високите обувки трябва да бъдат използвани с идеята да възпрепятстват събуването, отколкото погрешно да се вярва, че с тях ще бъде осигурена защита на глезените. Твърдият здрав заден форт на обувката е необходим, за да не се деформира. Гъвкавостта на подметката е много важна. Нормалното стъпало се прегъва от 30 до 40 градуса в глезенната става при нормално ходене и обувката не трябва да препятства това прегъване.
- Майките, които имат две или повече деца, често се притесняват, че рожбите им износват обувките на каките и батковците. Дали носената обувка ще доведе до изкривяване на оформящото се детско краче?
- Няма такава опасност. Тревогата на родителите идва от рекламните сайтове на производителите на обувки. Разбира се, че в едно семейство обувките могат да се предават от дете на дете, стига да са със запазена пета. Докато хлапето е малко, обувките трябва да се сменят на 3-4 месеца. Между 3 и 6 години смяната може да става и на половин година. Размерът на обувката е обвързан с големината на детското краче плюс поне един сантиметър отпред или отзад по дължина.
- И на финал един въпрос за едно от най-разпространените изменения в стойката на детето, а именно гръбначните изкривявания. Кога е най-честа тяхната изява?
- След трети клас се налага профилактичен преглед за гръбначни изкривявания като сколиоза и кифоза. Момичетата са по-застрашени от подобни аномалии. Моят син Сашко е 3-ти клас и през няколко месеца го навеждам и наблюдавам за асиметрия на гръбначния стълб, въпреки че при момчетата сколиозата е по-рядка.
Важно е да се знае, че гръбначните изкривявания са структурни заболявания и трябва да се търсят с профилактични прегледи след 10-годишна възраст, когато е тяхната най-честа изява. Това са истински заболявания, които се лекуват ефективно с компютърно моделиран корсет. Той се носи до определена възраст преди настъпване на костната зрялост.
След това може да се наложи оперативно лечение. Важно е родителите да не бъркат порочната стойка със структурните изкривявания. Лошата стойка се преодолява с активен спорт, а истинската сколиоза и кифоза се лекуват и проследяват периодично с клинични изследвания и рентгенови ортопедични прегледи. Нарушенията в походката могат да насочат към разлика в дължината на крайниците, което е една от причините за гръбначни изкривявания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.