47-г. Р. Стоименова: Социалните ми взеха децата, защото сме бедни и мизерствахме
Искам си ги обратно, вкъщи е пусто без тях
В началото на декември 2011 г. в своя публикация в. “Струма” описа живота на две деца - Росен и Виктория Миленови, които две години живееха край благоевградския кв. “Струмско” в къща без покрив, без ток и вода. До драмата се стигнало, след като бащата Асен, бивш майстор-гатерист и строител, се разболял и останал без работа. Семейството няма адресна регистрация в Благоевград и не получава социални помощи. През лятото се изхранват с произведеното в зеленчуковата градина и с помощта на съседите си. След публикацията децата бяха настанени в Дом да деца, лишени от родителски грижи в Благоевград. В първите дни на новата година разговаряме с майката Руска Стоименова.
- Руске, как се чувстваш?
- Огорчена и изтощена от мъка, децата ми се разкъсват между нас и институциите. Агенция за закрила на детето и Социални грижи ги настаниха в Дома за сираци и лишиха мен и баща им Асен от правото да бъдем с тях всеки ден. Сега ги виждаме рядко, само в събота и неделя, на Нова година дори не си бяха у дома. При нас проблемът е битов, а не при възпитанието на децата. Да, не отричам, че живеем без ток и вода, но това може да се разреши. Вместо Социални грижи да ни помогнат, ни отнеха децата. Аз и баща им Асен като родители нямаме никакви провинения. Не сме ги били, не сме ги тормозили. Напротив, бяхме набавили всичко, което им е необходимо за училище, децата ходеха редовно, без да прекъсват обучението си. А сега какво, домът ни е пуст. Нали напоследък все това се говори - децата да се изведат от институциите и да живеят в домашни условия. А при нас какво се случи - взеха ни ги, защото така е най-лесно.
- Но децата ти са на сигурно място, под непрекъснато наблюдение на педагог. Теб лично какво те притеснява?
- Не упреквам директорката на Дома за сираци или възпитателите, просто страдам за децата си. Може да сме бедни, но и ние имаме души. С мъжа ми Асен се поболяхме от мъка, защото не сядаме заедно на трапезата. Той денонощно плаче за тях. Преди живеехме мизерно, но бяхме заедно. Ние сме едно семейство. Знаеш ли какво е да отвориш входната врата и вътре никой да не те очаква?! И то защо - защото си беден. При живи родители децата ни останаха без нас.
Това ли е помощта на държавата, питам се защо трябва да ми казват аз в кой град да живея? Да, родена съм в Кюстендил, но така се стече животът ми, че се разделих с първия съпруг и избягах, сега не искам отново да се завръщам там. Дълги години в Кюстендил работих в завод “Марек”, не съм мързелива, както се опитват да ме упрекват. В тези времена е трудно човек да намери постоянна работа. Сега живея мизерно, но съм сигурна в човека до мен. Той ме разбира и подкрепя.
Знаеш ли кое ме потресе най-много - студеното отношение на държавните чиновници. Изпълняват закона. Но има и неписани закони, това е човещината, топлото посрещане и разбиране. А служителите в Социални грижи гледат на нас като на досадници...
- Ти как смяташ да се разреши проблемът?
- Квартира не можем да наемем, защото няма как да погасяваме наема. Но ако някой човек с възможности може, нека да ни помогне да поставим дограма и обзаведем съседната стая за децата, да прекараме ток и вода. Има поставени тръби на водопроводна мрежа, както и жици за електрически ток. Разчитаме на добротата на хората, няма къде да ходим. Искам да си върнем децата обратно у дома. Децата ни досега живееха при нас толкова години при такива мизерни условия, но пораснаха здрави и възпитани, защото ги обгрижвахме с обич и внимание. Къде бяха тогава Социални грижи? Нали децата ни живееха пак в тази държава с такива закони? Защо никой не се поинтересува толкова време, а сега, когато бе публикувана статията?
Дали най-важното в този живот е лъскавият телефон, скъпите дрехи и удобства, или обичта и топлината, с която те даряват близките ти хора? На този въпрос отговорът е еднозначен...
ПРОЧЕТИ СТАТИЯТА
А, дават на други дето не заслужават. Срамота..
Тези хора живеят в същия квартал Струмско
ТАМ В ж. к. "СТРУМСКО-ЦЕНТЪР"СРЕЩУ ЪГЪЛА НА БЛ. №29 И №30, ПОД УЧИЛИЩЕТО ИМА ЕДНА СВОБОДНА КЪЩА, КОЯТО МИСЛЯ, ЧЕ Е ОТ ОДЧУЖДЕНИТЕ ЕДНО ВРЕМЕ, ПРИ ПОСТРОЯВАНЕТО НА БЛОКОВЕТЕ И Е ОБЩИНСКА. В НЕЯ ЕДНО ВРЕМЕ СЕ ПОМЕЩАВАШЕ АПТЕКА. СЕГА ЦЯЛАТА Е СВОБОДНА. ЗАЩО Е ОСТАВЕНА ДА СЕ РУШИ?????
Сега, работата на социалните работници е неразбрана и неценена от хората, защото не им е известна като концепция, като смисъл в семейното подпомагане. Работата на социалния работник е на ТЕРЕН, т. е. той не седи на топло зад бюрото си! Там отсяда, само за да изготви възложените му от началниците доклади и да оформи документите по различни случаи, нужни за по-висши или др. инстанции! И още - когато здравето, интереса и правото на което и да е българско дете са поставени в риск, който риск може и да НЕ е по вина на родителите, законите (родни и международни) задължават тези социални служители да реагират и да помогнат в преодоляването на семейните затруднения или в предотвратяването на опасностите за децата! Уверявам ВИ, мили хора, че точно социалните работници подкрепят връзките м/у родителите и децата и те ще способстват за разрешаването на част от битовите им проблеми! Но те не са съдии, нито вълшебници, знайт
А ТОВА НЕ Е ЛИ ДИСКРИМИНАЦИЯ- ПО ПРИЗНАК "БЕДЕН" И НАРУШАВАНЕ НА ЧОВЕШКИ ИМ ПРАВА!?!?!?!?!?!?!?
КЪДЕ СА КОМИСИИТЕ ЗА ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ И ЗА ЗАЩИТА НА ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА ДА СЕ САМОСЕЗИРАТ!!!!!
ВЯРА, ЯВНО ВИЕ СТЕ СОЦИЯЛНИЯТ РАБОТНИК, КОЙТО МНОГО НЕПРАВИЛНО ТЪЛКУВАТЕ И ПРИЛАГАТЕ ЗАКОНИТЕ!!! ТОВА ВИЕ, ПОМОГАНЕ И ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА СЕМЕЙНИТЕ ЗАТРУДНЕНИЯ ЛИ МУ КАЗВАТЕ. КАКВА ОПАСНОСТ ЗА ДЕЦАТА ВИЕ ПРЕДОТВРАТИХТЕ, КАТО ГИ РАЗДЕЛИХТЕ ОТ ГРИЖОВНИТЕ ИМ РОДИТЕЛИТЕ??? ЗАЩО НЕ ПОВИШИХТЕ, ЧРЕЗ ДРУГИ СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ, СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА ВЪЗМОЖНОСТ НА СЕМЕЙСТВОТО, ЗА ДА МОЖЕ ДЕЦАТА ДА СА ЗАЕДНО С РОДИТЕЛИТЕ СИ, ЗАРАДИ СПОКОЙСТВИЕТО НА ДЕТСКИТЕ ИМ ДУШИ.
че институциите ни взимат децата, а когато попаднем в Щатите умираме от страх да ги оставяме сами, да ги удряме и повишаваме тон на публично място- ЗАЩО???? Защото там тази социална дейност отдавна си е влязла в ролята и колкото и да е болезнено- така трябва!
Дълбоко се надявам, че добри хора, а и общината ще помогнат на това семейство! Успех!
ДО КОМЕНТАТОР– само за сведение. И в USA децата си ги тупат "като тенекета на Благовец" но не на публично място. Ако си в USA гледаи по често новините по TV.
Господа моите наблюдения и впечатления относно грижите за децата в това семейство са отлични. Нищо че са по-голями, не са първолаци. Всяка сутрин когато тръгвах на работа майката изпращаше децата си до входната врата на училището. Наблюдавала съм как тези родители учат своите деца на труд. Тъй като са безработни ходеха из квартала и кой каквато работа има из дворовете и ги помолят да свършат, те всички заедно, задружно се хващаха и припечелваха някой друг лев за хляб. Докато бяха по малки децата играеха покрай тях, последно време и те помагат -да пометат, да изхвърлят тревата и т. н. .Разбира се нещо по леко и поучително. С тези приказки искам да Ви кажа че много от малко се нуждае това семейство, просто да се съдейства да се намери работа поне на един от двамата родители и те ще си се грижат за своите деца
5 куб. дърва 300. 00 лв.
водопр. части и свързване 100. 00 лв.
дограма на 2 прозореца 400. 00лв.
боядисване на стаята 100. 00лв.
и някаква работа та макър и в временната заетост за хляба. Разберете те не се нуждаят от много, нуждаят се от частица помощ и ще се справят сами.
И тъй като държавата е направила това, което прави в такива случаи и надали може да се очаква помощ от нея, то остава ние като общност от добри хора да помогнем. Да помогнем на други добри хора в затруднение.
Вяра, ако смяташ, че децата са добре в институцията само заради битовите условия, значи не си ходила в такъв "дом" и не си контактувала с деца, които са отнети от родителите им. Аз познавам такива деца. Повярвай, много по-тежко им е да живеят без родителите си, които макар и да са бедни ги обичат и са техните мама и татко. Не чужди хора (пък макар и всеотдайни).
Нека се запитаме каква е социалната политика като цяло и дали изобщо има такава? Та нали точно тая държава, която отнема децата ни и преценява кое дете е изложено на "риск" или има нужда от "закрила"/по статистически данни именно под нейна опека за периода от 2006-2010г. са починали 531 деца/ не прави нищо по отношение на създаването на благоприятни условия за отглеждането на едно дете. Какви са процедурите за отдаване на общински жилища на крайно нуждаещите се и в крайна сметка кой се възползва от "екстрата" да плаща символичен наем на общината? Има ли програма за социално слаби семейства и какъв е размера на държавната помощ? Как държавата стимулира бъдещите родители и достатъчно ли е това?
В Стария завет единици го разбраха, в Новия - тук -там... И ние още чакаме на § да ни "оправи" - Никога няма да се случи!
"Вместо да са благодарни за това" - за кое? Някой ден когато си родите деца (защото е очевидно, че сега нямате) ще разберете ..
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.