Всеки трети човек страда от мръсен въздух вкъщи

29 април 2018 11:46   2881 прочита


Всеки трети човек се разболява заради лошото качество на въздуха у дома, а в някои случаи това води и до сериозни последици.

Според официален доклад на ЕС, въздухът у дома може да бъде с 50% по-токсичен от този навън. Три са основните причини за това - образуването на плесени, замърсяването с външни отпадъци, като цигарен дим, изпарения от козметични продукти и битова химия или при готвене, както и използването на замърсяващи въздуха източници на отопление.

Над 100 химически вещества се откриват във всеки дом и офис, 1/5 от които са отнасят към категорията на много опасните за човешкото здраве.

Според статистика на Световната здравна организация, домашното замърсяване на въздуха е причина за 4,3 милиона летателни края през 2012 г. За сравнение, от замърсяване на въздуха на открито, за същия период за регистрирани 3,7 милиона смъртни случая.

Застоялият въздух има негативно въздействие върху кръвообращението и кръвоносните съдове, тъй като се забавя достигането на кръвта до главния мозък и до крайниците. Това води до по-честа поява на главоболие, раздразнителност, отпадналост и ниски нива на работоспособност.

Изследвания сочат, че сред най-често срещаните смъртоносни замърсители на въздуха вкъщи е използването на дърва и въглища за отопление. Ако използвате дърва, то трябва да сте сигурни, че печката е в добро състояние и има възможност да изкарва всичките вредни частици навън. Добър алтернативен вариант на този вид отопление са конвекторите за баня и кухня - освен че не отделят вредни частици, те и не изсушават въздуха, което може да доведе до развиване на дихателни проблеми.

Други съвети за поддържане на по-добро качество на въздуха вкъщи са редовното проветряване, редовна смяна на спалното бельо, за да се унищожат акарите, използване на щадящи въздуха почистващи средства, като био препарати, своевременно отстраняване на появила се плесен и друго много важно - не простирайте прането си вътре в помещението.


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар