Подробности от сесия на ОБС Благоевград, ето какво свършиха съветниците

31 март 2018 10:06   6888 прочита


С 38 гласа „за“, 1 „против „ и 1 „въздържал се“ доцент Валентин Василев бе избран за новия обществен посредник на територията на община Благоевград.

Председателят на временната комисия по номинация и провеждане на процедура по избор на омбудсман - Гергана Янчева даде кратък отчет за работата на комисията и проведената процедура по подбор и изслушване. Заключението на комисията е, че единствения кандидат, а именно доц. Василев, притежава необходимите експертни и личностни качества за изпълнението на функцията на обществен посредник, като с единодушно решение го предлага за избор на Общински съвет. След приключване на тайното гласуване доц. Василев не скри вълнението си и благодари за оказаното му доверие от факта, че е получил подкрепата на общинските съветници от всички представени политически групи. Той ще встъпи в длъжност след влизане в сила на решението на ОбС Благоевград.

Васил Пенчев Василев е роден 07.03.1974г. гр.Луковит. Понастоящем той е преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Защитил е докторска степен 2006г. Доцент е от 2010 в научна специалност „Организация и управление на човешките ресурси в публичния сектор“. Доц. Василев е заместник декан на Правно-исторически факултет и ръководител на катедра „Национална сигурност и публична администрация“. Хоноруван преподавател в Нов български университет по Магистърска програма „Публичен мениджмънт“‚ и „Лидерство в публичния мениджмънт“.Лектор е в Института по Публична администрация към Министерски съвет по дисциплините „Местни публични политики“, „Стратегическо лидерство за промяна“ и други. В периода 2007-2010г. доц.Василев е заместник-кмет по хуманитарните дейности на Община Благоевград. Има многобройни публикации и участия в проекти .

Местните парламентаристи избраха днес чрез таен вот и двама нови почетни граждани на Благоевград. Първият е проф. Крум Сотиров Кацаров по случай 60 годишния му юбилей и за принос в развитието на съвременната гастроентерология в България.

Проф. д-р Кацаров е абсолютен доайен в терапевтично-диагностичните ендоскопски процедури на заболяванията на гастроинтестиналния тракт и хепатобилиарната система. Роден е на 19 ноември 1957 г. в Благоевград. Завършва медицина през 1983 г. в София. Има специалности по вътрешни болести, военнополева терапия, спешна медицина, гастроентерология и диететика, здравен мениджмънт. От 2005 г. е началник на Клиниката по гастроентерология във ВМА, а от 2007 г. е заместник-началник по учебно-научната дейност на болницата. Специализирал е в Университета "Гьоте" във Франкфурт; в Холандия; в Есен, Германия; в Амстердам; в Токио; в Болница „Кушен", Париж; и в Сан Антонио в САЩ. Научната степен "Доктор на медицинските науки" придобива през април 2014 г., след защита на тема: "Усложнения при чернодробна трансплантация - диагноза и лечение".

До момента има 142 публикации, участие в 7 книги и монографии. Втори мандат е председател на Българското дружество по гастроентерология, секретар е на Българската Асоциация на Хирурзи, Гастроентеролози и Онколози, а от 2011 г. е член на Борда на Българското трансплантологично дружество. Участва в дейността на Комисията по трансплантация на органи, тъкани и клетки. Член е на две престижни европейски организации. Бил е организатор и ко-директор от българска страна на два международни ендоскопски курса. Организатор е на 4 локални ендоскопски курса с демонстрации на живо, като част от международна програмата за обучение.

Полк. проф. д-р Крум Кацаров е удостоен с орден „Стара планина" - втора степен, за изключително големите му заслуги в областта на военномедицинското дело. Носител е и на наградата за изключителни постижения, носеща името на проф. д-р. К. Чилов (2008 г.), на Почетния знак „Свети Георги", 2-ра степен - от министъра на отбраната (2014г.) и на офицерски кортик на Сухопътните войски от началника на отбраната (2014г.), и на Българският лекарски съюз - „Лекар на годината" за 2014 г.

Проф. д- р Крум Кацаров е изключително уважаван от нашите съграждани, тъй като е помогнал на много от тях при решаването на сложни казуси, свързани със здравето им. Достойно представя града ни с новаторския си опит в областта на медицината и помага с опита си и знанията си на младите лекари от Благоевград.

Втората номинация за удостояване със званието „Почетен гражданин на Благоевград“, издигната от Инициативен комитет, е на Константин Стефанов Цеков, за принос в развитието на българското изкуство и култура и популяризирането на Благоевград, по случай 65 годишният му юбилей. Не достигна само 1 глас г-н Цеков да бъде избран при първото гласуване. След обявяване на резултата, представители от различни политически сили поискаха прегласуване, на което Константин Цеков бе избран с 33 гласа „за“, 3-„против“ и 3-„въздържал се“.

Константин Цеков е български композитор, попизпълнител и музикален продуцент роден на 24.12.1952 г в гр. Благоевград, в уважавана джумайска фамилия.През 1972 г. завършва класа по пиано на Лидия Кутева в НМУ “Любомир Пипков”, гр.София, а през 1978 г. завършва НМА “проф. Панчо Владигеров“.

Важен етап от творческия път на Константин Цеков е същественият принос, който той трайно налага в създаването през 1976 г. на най-популярната в България и до днес прогресивна рок група FSB. Константин Цеков е композитор, аранжор, пианист, вокалист и продуцент на над десет албума с FSB, множество компилации, както и автор и продуцент на четири свои солови студийни албума. Автор е на музика към редица игрални и документални филми, театрални и куклени постановки, мюзикъли, детска, илюстративна и симфонична музика. Константин Цеков често е ангажиран с концертна дейност в различните жанрове, както и с безбройните си ангажименти и покани за работа в звукозаписни студиа в Германия, Дания, Австрия, Норвегия и Русия за реализирането на свои и международни проекти. Участва като пианист в записите на филмовата музика на световно известния композитор Енио Мориконе и Луис Енрикес Бакалов. Той е единственият български пианист и музикант, който участва през 1998 г. в световното турне на Филип Киркоров в Русия и САЩ. През 1989 г. става продуцент и аранжор на албума на Хосе Фелисиано “Im never gonna change”, с който през 1990 г. става носител на най-престижната световна награда за музика – GRAMMY. Множество от авторските му композиции се намират в Златния фонд на БНР и БНТ.

Константин Цеков е единственият българин, чиято авторска филмова симфонична музика за филма „Incognita” – руско-немско-българска продукция със световна премиера в Мюнстер, е записана от Симфоничния оркестър на Марински театър – Санкт Петербург под диригентството на световно известния маестро Валерий Гергиев. Това е още едно доказателство за таланта на твореца и световното признание, което той получава от музиканти от такъв ранг.

Константин Цеков е носител на безброй музикални награди сред които 2014 г. – „Световен майстор на музиката” – награда на World Masters Committee – световна класация на най-легендарните групи в света наравно с Пинк Флойд, Дженезис, Йес и др.; 2014 г. – Член на progarchives.com общество, Награда за цялостен принос на Съюза на българските музикални дейци; 2011 г. – Награда на Филмовата Академия за Най-добра филмова музика за музиката към филма „Мисия Лондон”; 2010 г. – Орден „ЗЛАТЕН ВЕК” – Държавно отличие за особено големи заслуги за популяризирането на българската култура и изкуство, 1999 г. – Награда за Цялостен принос за развитието на българския рок; 1993 г. – Награда за цялостен принос за развитието на българската музика; 1993 г. – Продуцент на годината; 1990 г. – „ГРАМИ” – най-престижната световна награда за музика като продуцент и аранжор на албума на Хосе Фелисиано „Im never gonna change”.

Името на композитора Константин Цеков ще бъде винаги символ на непрестанното търсене на нови възможности за обогатяване на родната и световна музикална култура.

Няколко промени бяха направени по отношение на останалите точки в дневния ред на сесията. От дневният ред отпадна предложението за одобрение на междинна оценка на изпълнението на Общинския план за развитие 2014-2020 г., а една точка бе върната за разглеждане в комисиите..

Последна точка - молба за изказване от инициативен комитет на родители живущи в кв. „Ален мак”, гр. Благоевград, във връзка с определените критерии за приема на първокласници в предстоящата 2018-2019 учебна година- бе преместена като първа. В изказването си Румяна Божкилова, представител на комитета, изложи аргументите за несъгласие с приетото райониране в града, според което се ограничава силно свободата на родителите да изберат училище за децата си. В отговор кметът, д-р Камбитов, и заместник-кметът по хуманитарните дейности, Христина Шопова, изясниха, че системата на районирането е изцяло съобразено със закона и по-специално с изискванията на Наредба №10 на МОН от 2016 г., като подчертаха, че това е най- балансираният вариант на райониране.

Общинският съветник Злата Ризова получи устен отговор на свое питане във връзка с издадена заповед № 89 от 23 януари 2018г, с която се внасят разяснения по повод измененията в Наредбата за определяна и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Благоевград, по-специално в частта ѝ за детските градини.

В изпълнение на социалната програма на общината, местните парламентаристи одобриха финансиране на процедури „Инвитро” със средства от бюджета на Община Благоевград за 15 бездетни двойки., останали извън националната програма. Отпусната бе и еднократна финансова помощ на жители на Община Благоевград в размер на близо 33 хиляди лева.

Роси Митева

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар