БОЖИК в Сандански, Спатово, Лозеница и Мелник
Свещеник Йордан Аврамов отслужи водосвет в гр. Сандански
За втори път „Леб и вино” организират народното веселие за Рождество Христово по линията Сандански-Мелник
По християнска традиция веселието на хората се пренася и извън храма-това е водещата идея за цялостната концепция-споделянето на радостта от Раждането на Спасителя. В миналото празникът е продължавал по 3 дни, и по този маниер и санданчани се веселиха и на 26 декември. Като подтема, която води „Леб и вино” при осъществяването на Събитието е привличането на местното население към оригиналните православни поводи за веселие, които са част от местния характер, дълбоко вкоренени в душевността.
Нека припомним, че повод за подтемата става срещата на Елена Каменарова (мениджър на събитието и един от основателите на „Леб и вино”) със санданската действителност-деца масово се маскират за недействителния ритуал Хелоуийн.
Според организаторите на БОЖИК, ако едно дете се маскира като „смъртта” в 6 клас, на 60 години вече не знае защо живее всъщност, преминавайки в живота си и през суеверието, и през отклонението от ценностите. Празнуването на Рождество Христово по местен обичай-с народно веселие и автентичен фолклор е добър повод да си припомним към каква култура и традиция всъщност принадлежим-православната.
Църква „Св. Георги”-гр. Сандански, Народно Читалище „Георги Попиванов 1957”-с. Спатово и Земеделската професионална гимназия-гр. Сандански станаха съорганизатори и подкрепиха идеята на сем. Каменарови.
Водосвети в населените места обозначаваха началото на празника. Енорийските свещеници на гр. Сандански (о. Йордан), гр. Кресна (о. Георги), гр. Мелник (о. Димитър) и с. Спатово (о. Димитър) също взеха участие в БОЖИК показвайки съпричастност към цялостната концепция за организирането на веселие по старовремски маниер, свързано с православието.
Въпреки ниските температури народни песни и танци събраха млади и стари в двора на храм Св. Георги, гр. Сандански след празничната служба. Деветдесетгодишна мирянка сподели разплакана, че танцов Клуб „Леб и вино” са я върнали в детството: „Едно време беше така”-назидаваше по-младите танцьори.
В с. Спатово по традиция беше организиран и „Празник на виното”-съпроводен от изложба и дегустация на вината-домашно производство от района. Двадесет и двамата винопроизводители и активните участници, и тази година бяха поощрени с награди, от председателя на читалището-Петър Янаков.
В късния следобяд гр. Мелник също беше огласен от гайдата в студа, а едноцветната обстановка беше огряна от автентичните носии на танцьорите от Клуба.
В с. Лозеница, собственика на местната механа „Старата чешма” покани и почерпи всички участници в БОЖИК 2011.
За Клуб „Леб и вино” празника завърши на залез слънце, с приятната изненада за всички приятели в с. Склаве, където санданския танцов Клуб подпомогнаха с присъствие и танци местното честване.
Е. Каменарова: ”Единствения начин човек да противодейства на подменянето на ценностната му система и мисловен багаж, е да продължава практически да прилага това, което му е оставено като предание от предците. Нека не се срамуваме от Рождество Христово и празнуването му с народни носии-това е нашенското, а не баловете с маски в кичозни модернистични костюми! Колкото по-бързо повярват хората, че тези „балове” и фалшиви веселия за нещо чуждо, колкото по-бързо го прогонят от себе си-толкова по-малко проблеми ще имат нашите деца в бъдеще „със себе си”.
Това, което в днешно време наричаме „стрес” е просто липсата на ориентация в живота, липсата на цел и отправна точка, или по-скоро са привнесени такива от глобализационните системи за развитие.
Всичко е толкова простичко измислено, но за съвременния човек е по-лесно да повярва на психоаналитика си, отколко да помисли какво всъщност е БОЖИК.”
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.