Взех 110 000 евро заем от ексмитничаря М. Митовски, заложих апартамента на дъщеря си
Изказване на строителния предприемач Б. Тимчев в съда
Благоевградският бизнесмен, строителен предприемач, Борислав Тимчев е взел 110 000 евро заем срещу ипотека от ексмитничаря Методи Митовски. Това стана ясно вчера по време на второто заседание срещу подсъдимия за лихварство бивш митнически служител в Окръжен съд - Благоевград. Внезапно обаче строителният бос Тимчев бе обхванат от амнезия относно подробностите около заема и не можа да обясни откъде е знаел, че Митовски раздава големи суми пари назаем, за да иде да търси от него.
Познаваме се като граждани. През 2008 г. аз работех в Банско. Излезе едно подходящо място за строеж, внесох документи за кредит от банката. За да не изпусна мястото, докато чакам да излезе одобрението за банковия кредит, говорих с Митовски и се разбрахме да ми даде пари. Договорихме се "услуга за услуга" - той имаше проблем, аз му съдействах да го разреши, а той ми даде пари. Получих 110 000 евро на ръка, като подписах документ пред нотариус, че ипотекирам апартамента на дъщеря си Радостина в полза на Методи Митовски. Той настоя да подпишем документа, а и аз бях съгласен, защото все пак с парите ме спасяваше. По-късно прочетох по-задълбочено, че ще трябва да връщам лихви на Митовски. Потърсих го и изготвихме нов документ, че няма да му плащам никакви лихви. След като взех банковия заем, му върнах парите на ръка и той вдигна ипотеката над апартамента, разказа Борислав Тимчев, който е собственик на кооперацията до пощата, над механа "При Градевеца".
Той обаче не можа да си спомни къде е подписвал документите, кога е трябвало и кога е върнал парите, какво точно е писало в договорите и как се е стигнало до финансови отношения с Митовски. Призна, че ходатайствал на ексмитничаря, за да се придвижат по-бързо документи за строителен обект, които трябвало да минат през общината.
Посочих му как да оформи документите си и при кого да отиде, може и да съм ходатайствал някъде за него. Все пак ме познават в този бранш и имам добър авторитет. Това беше услугата, срещу която Методи ми даде парите, обясни Тимчев.
Другият свидетел по делото вчера Николай Байкушев, брат на строителния предприемач Петър Байкушев, беше категоричен, че Митовски раздавал пари на лихва и сред клиентите му били той и съдружникът му в "Папая" ООД /бившия ресторант "Акрополис"/ Любомир Георгиев-Швейка.
Взехме парите от Митовски, когато неговият бивш колега и наш съдружник Стефан Гошев реши, че иска да напуска фирмата, защото имал много заеми, и трябваше да му изплатим дяловете, защото щял да ни съди. Той поиска от нас 230 000 лв., които ние нямахме в момента. Самият Стефан ни предложи да вземем парите от Методи Митовски и ни запозна с него. С Любомир мислехме, че ще ни отпуснат заем от банката, с който да му върнем парите, и се съгласихме. Да, но не стана така. Спомням си, че договорената лихва с Митовски беше 3%, иначе казано 6000 лв. на месец, като в деня, когато ни даде заема, той ни удържа 20 000 лв. накуп с обяснението, че това са лихвите за няколко месеца напред. Впоследствие ние закъсахме финансово, не можахме да върнем парите, Митовски заведе дело и един ден получих обаждане, че е влязъл във владение в бара под подлеза, който бяхме ипотекирали, разказа Байкушев, който за повече подробности ориентира съда и прокуратурата към съдружника си Любомир Георгиев-Швейка.
За вчерашното съдебно заседание той беше призован, но не се яви. Делото продължава с разпит на още свидетели.
Както "Струма" писа, според обвинението на прокуратурата скандалноизвестният митнически служител за няколко години от лихви и ипотеки се е облагодетелствал с близо 700 000 лв. Сред клиентите му са били синът на бившия главен дознател към ОД на МВР - Благоевград Наталия Бабанова - Ивайло, бивши колеги от митницата, бизнесмени и познати.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.