Шефът на Булбанк Левон Хампарцумян се разписва срещу 200 000 лв. заплата на месец

12 август 2010 00:20   20 коментара   40198 прочита
Левон Хампарцумян
Левон Хампарцумян


Левон Хампарцумян

Цветелина Бориславова взема по 90 000 и годишни премии до 2 милиона лева

Изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян получава най-високото възнаграждение сред банкерите в България - той се разписва срещу 1.2 милиона евро на година. Преизчислено в български левове, това прави по 200 хиляди на месец. Сумата е с платени данъци и се получава чиста от топбанкера.

Хампарцумян ползва и допълнителни социални и бонус пакети. Така на негова лична сметка всеки месец работодателите му превеждат по 2000 лева за здравно и пенсионно осигуряване и услуги в частен фонд. Като шеф на най-голямата българска банка той ползва и обичайни екстри като служебни автомобили, телефони и др.

Според нашите информатори Хампарцумян има на разположение всеки месец по 30 хиляди лева представителни разходи. В договора му има и клауза, че при добри финансови резултати в края на всяка година той може да вземе премии до две годишни заплати, което прави 400 хил. лева.

Като висш мениджър в групировката УниКредит Хампарцумян има достъп до луксозни летни и зимни почивни бази, собственост на банковия консорциум. Те се намират в Албервил, Мадона ди Кампилио, Антилските острови, Занзибар и Бахамските острови.

Така българският финансист е с най-добри условия от всички свои колеги в страната и съвсем легално си заработва солидни суми. И явно има защо, след като вече девета поредна година управляваната от него банка реализира годишни печалби над 60 милиона лева, а активите й са достигнали вече почти 12 милиарда лева. Въпреки че не могат да достигнат до нивата на Хампарцумян, и други български банкови мениджъри също се радват на доста солидни заплати и бонуси.

Стоян Александров, познат още като Малката секира, взима по 100 хиляди лева на месец като управител на Д-банк. В неговия договор също има фиксирани премии, но те са с конкретни параметри за реализирани печалби и увеличение на активите и клиентската маса. Александров има и дял в турската банка, който му се полага според мениджърския договор.

Той се равнява на пет процента от акциите на Д-банк. Любопитното в случая обаче е, че при прекратяване на договора делът веднага преминава към основните акционери на пропорционален принцип. Докато е мениджър обаче, Александров ще си получава освен заплатата и дивидент от акциите в зависимост от крайните резултати.

Шефката на Банка ДСК Виолина Маринова пък се разписва месечно за 60 хиляди лева. В две последователни години е получила премии по 1 милион лева за добри резултати.

Тя също ползва всички екстри на поста си и освен това голям бонус пакет за постигнати резултати. Хора от банката, която от няколко години е собственост на унгарската финансова група ОТП, коментират, че собствениците на бившата вече "банка на народа” били много доволни и дори вече й предлагали пост в централата на ОТП. Там Виолина трябва да се занимава с цялостния мениджмънт на компаниите на унгарската група, които се намират на Балканския полуостров.

Интересен е случаят с Цветан Василев, който е председател на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка. Освен че заема този пост, той притежава и дял от акциите в банката, който според различни източници е от 48 до 70%. Василев е главен акционер чрез фирма "Бромак”, където пък е едноличен неин притежател. Като собственик на КТБ той получава много солидни дивиденти, а като председател на Надзорния съвет пък взима заплата, гласувана и одобрена от самия съвет. Всъщност освен че е основен собственик, Цветан Василев е и главният действащ мениджър на банката, неговата заплата е около 80 хиляди лева на месец. Като акционер обаче той получава годишни дивиденти в размер, който варира от 10 до 35 милиона лева. Това прави доходите на българския банкер доста солидни и го поставят твърдо в челото сред неговите колеги в бранша.

Доста високи са възнагражденията и на главния мениджър на Райфайзенбанк в България Момчил Андреев. Андреев получава около 100 бона на месец и се ползва с пълното доверие на ръководството. В банката той съвместява длъжностите председател на управителния съвет и изпълнителен директор. Заради добрите си резултати като управляващ мениджър преди три години той е получил и правото да изкупи дял от 6 процента от акциите на преференциална цена. Андреев е получил и много солидни премии в периода 2006-2008 година, когато банката се наложи като водеща на пазара на потребителските кредити в страната. Според източниците ни той е вземал премии по няколко милиона лева на година заради отличните постижения.

Много добри пари взима и главният изпълнителен директор на

Първа инвестиционна банка Мая Георгиева - по 40 хиляди всеки месец, но при нея има апетитен бонус пакет и отлични социални придобивки. Според условията на стимулиране при постигане на силни финансови резултати тя може да получи премия дори от 4-6 милиона евро на година.

Шефката на Инвестбанк Петя Славова пък се разписва срещу 60 хиляди лева всеки месец. Тя притежава чрез “Феста холдинг” 73% от банката, а като физическо лице има дял от 19.2%. Реално обаче Славова е почти едноличен собственик, след като има дял във "Феста" от 80%. В Инвестбанк тя е на длъжност председател на надзорния съвет. Заради отличните си позиции и контакти с държавните структури банката управлява доста голяма част от бюджетните средства и по този начин има солиден финансов ресурс на разположение. Славова пък освен заплатата си всяка година получава и дивидент, който варира от 12 до 30 милиона лева, в зависимост от печалбата и решенията на общото събрание.

Стигаме и до една от най-популярните бизнесдами в България, особено в последните две години - Цветелина Бориславова. Тя е председател на Надзорния съвет на СИБанк и в същото време притежава 22 процента от акциите на банката. Според нашите информации приятелката на премиера се разписва срещу 90 хиляди лева на месец, но годишните й премии възлизат на суми от порядъка на 800 хиляди до 2 милиона лева. Дивидентите пък са от 4 милиона до 15 милиона лева. Така тя получава доста солидни пари като действащ мениджър в банката и като собственик едновременно. Нейните позиции бяха скрепени в началото на 2009 година, когато Бориславова продаде голяма част от своя дял на СИБанк на исландския милиардер Тор Бьорголфсон. Тогава тя договори да остане на поста председател на надзорния съвет, а чрез дял от 22 процента си запази и правата на акционер. Сега банката е една от най-активните на пазара и също има солидни позиции в обслужването на държавния бюджет. По правило заплатите и бонус пакетите на главните банкови мениджъри са в пъти по-големи от тези на техните заместници.

Така например, ако главният изпълнителен директор получава по 60 бона на месец, неговият заместник се радва на 25 хиляди. Шефовете на клонове в провинцията пък получават суми от 2 до 5 хиляди лева на месец в зависимост от това за коя банка работят. Така големите пари остават за големите началници, както е и в чужбина.

20 коментара
12 Август 2010 06:55 | bg
Оценка:
4
 (
16
 гласа)

ако съм разбрал добре тези нищожества излиза, че... получават повече от хората в БЕЛИЯТ ДОМ и, дори,може би, повече,от ПРЕЗИДЕНТА НА САЩ.!!! КАК СТАВА ТОВА БЕ, ЩЕ МИ ОБЯСНИ ЛИ, НЯКОИ ПРОСТОСМЪРТЕН, КАК ЕДИН СМРЪДЛИВ БАНКЕР В БГ ВЗИМА ТОЛКОВА КИНТИ, не от завист, просто, не мога да го схвана. ЛАУРЕАТ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА НЕ ПОЛУЧАВА ТОЛКО НА МЕСЕЦ????? Е... И МАИКАТА! ЩКО МУ ДУБЕ НА НАРОДА, КАК СЕ ЖИВЕЕ С 300 КИНТА. СТАНЕТЕ И ГИ ПИТАИТЕ, КАК ДА СЕ ЖИВЕЕ ТАКА?? АЗ СЕ ПРЕДАВАМ И ЕМИГРИРАААААМ ДАЛЕЧЕ, МНОГО ДАЛЕЧЕ, КУДЕТО БАНКЕРИТЕ НЕ СА ТОЛКО АЛЧНИ


12 Август 2010 08:44 | обективен
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Докато мислим да емигрираме създаваме благоприятна почва за всички тези горепосочените да си правят каквото си искат. Ние наистина сме недорасъл народ щом позваляваме да упражняват такъв геноцид върху нас. И интелигенцията и всички останали не направиха нищо през тези години да се промени положението на българските граждани. Всеки се спасява поединично. Много е жалко, наистина. Нека са щастливи с тези пари, щом могат да бъдат на гърба на изтрадалия народ. Д са живи и здрави, не искам да им пожелавам лошо, защото ще се поставя на тяхното ниво.


12 Август 2010 08:54 | добре нашли
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Та така , добре дошли !! Президенти , премиери и т.н обслужващ персонал навсякъде взимат трохи от гощавката на истинските богаташи !!В България обаче всичко е доста далеч от нормалното !!Не е леко да разбереш , че си избудалкан яката !!Е това е цената на мирния преход !! Вече е късно за каквото и да било !! Битият си е бит , лъганият-лъган!!
Во нине и присно !!


12 Август 2010 11:39 | на бунт
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Затова ли лихвите са толкова високи? Обират ни!


12 Август 2010 12:17 | пацент
Оценка:
0
 (
2
 гласа)


А я мислеех оти само дактарите зимат


12 Август 2010 12:36 | emigrant
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

Даже навън,в по-добре икономически държави,тези заплати са рядко получавани,но все пак е обяснимо, предвид лихвите на кредитите в България. За пример, ипотечния кредит в Испания е 3,6-4,5%,а в нашата мила родина 8% и нагоре. Най-високи лихви, най-високи заплати за управителите........


12 Август 2010 14:45 | Банкер
Оценка:
-5
 (
7
 гласа)

Офффф, първо сравнете лошите кредити тук и в Испания и после сравнявайте процентите. Колкото по-висок риск, толкова по-голяма лихва. А и търсенето определя пазара.


12 Август 2010 20:01 | гнилоч
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

Тоя пухльо на снимката взима повече от Бербо в Манчестър!? С какво този торфопроизводител заслужава това? Помислете си колко усилия струват парите на Бербо. Изобщо банките са институции на ДЯВОЛА! А в условията на БГ тези институции изсмукват и последните ни силици. Докога? Единствената ни надежда е Бог! Вярвайте, Той е справедлив!


13 Август 2010 10:29 | lachezar pavlov
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

банки...


17 Август 2010 16:58 | Никола Бинев
Оценка:
-5
 (
7
 гласа)

Тази статия е толкова смешна. Точно за да разбуди духовете на глупаците, който й вярват. Абсолютно невъзможно е да взима толкова.


17 Август 2010 23:44 | хххх
Оценка:
-2
 (
2
 гласа)

изглежда че единстженият вариант за да се спрат машинациите на тези ,е да не се раждат повече деца във българия....и така след 60 години нъаам да има вече заблудени които да плащат упорито на банките готините лихви....


19 Август 2010 22:20 | 0101010010
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

"....премии до две годишни заплати, което прави 400 хил. лева." - Объркали сте сметките... Две годишни заплати на г-н Хампарцумян са равни на 2.4 млн лева.


19 Август 2010 22:22 | 0101010010
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

упс..грешка - прави 4.8млн лева ;) Извенете...!


10 Декември 2010 06:32 | popa
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ами спираме да плаштаме големите лихви и на тиа им намалят заплатите . УМНО А .
затова изплаштаме си кредитите с които ни зарибиха и повече не стапваме в кирливите банки.


12 Януари 2011 17:25 | Miti4
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

"Не се полъгвайте, че тези които държат парите държат и бъдещето ви, защото тези пари те са ги взели от вас, а вие им се кланяте и ги въздигате, като слънце пред очите си. "
"За тези, които се възползват от непросветеността на народа ни и го грабят, уж били по-умни и учени, а всъщност лукави и хитри наказанието е Смърт, смърт и пак смърт. "
- Васил Левски в предсмъртното си писмо, 1873г.


17 Април 2011 18:20 | Севдалин
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

Плюйте плюйте простаци.... Всеки който изкарва повече от вас трябва да е мафиот бандит или крадец.... В чужбина ако на някой му плащат големи заплати хората се мотивират да учат и да получават и те пари, а тук щом някой получи европейска заплата веднага искаме да го дръпнем надолу... "Не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му зле" А продължавайте с тази мъдрост и само напред към Анадола!!!


17 Април 2011 23:17 | Петър Маринов
Оценка:
-2
 (
4
 гласа)

Склонен съм да се съглася със Севдали в случая. Да ясно, че в България до много скоро всеки с повече пари беше заклеймяван, като бивше ченге, мутра и т. н. и до голяма степен с основание. Тук обаче говорим за лидер от европейско ниво и такива фалшове просто не са присъщи. Недейте да завиждата, господа съкоментиращи ами вместо да висите тука и да клеветите вземете да си завършите образованията и да се научите как да си търсите добра работа.


18 Септември 2011 19:09 | а
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Срещу какви мизерни заплати се разписват обикновените служители в банковия сектор, дано всички тези управляващи дами и господа се замислят


27 Февруари 2012 07:42 | Име
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Мда, накрая все пак ще се стигне до оръжие...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар