Помирителната среща на тристранната комисия при премиера се провали
Председателят на Националния стачен комитет към КТ "Подкрепа" Е. Душков: Това беше опит за прокарване на пенсионната реформа
Тристранната среща на правителството, синдикатите и работодателите, председателствана лично от премиера Бойко Борисов, приключи малко след като започна. Синдикатите напуснаха, защото се оказа, че Националният съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ е незаконно свикан.
До този формат се стигна, след като в неделя КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха, че напускат Националния съвет за тристранно сътрудничество, защото не са съгласни с председателя му " вицепремиера Симеон Дянков, който е "взривил" социалния диалог с предложенията си за вдигане на пенсионната възраст и отпадането на класа за прослужено време.
Борисов подкрепи исканите от Дянков промени, но го упрекна, че ги е съобщил прибързано. Самият финансов министър обаче не се съгласи с тази критика и коментира, че не само не е избързал, а дори се е забавил с пенсионната реформа.
Въпреки съгласието на премиера да оглави преговорите се оказа, че на практика това не е истинско заседание на тристранката.
“Поканени сме на тристранна среща, която беше уговорена завчера. Тристранен съвет няма, не може и да има, по простата причина, че в закона има предварителни срокове. Дори и при извънредните заседания три дни по-рано трябва да се определи дневният ред, да бъдат пратени поканите”, заяви още на влизане президентът на КНСБ Пламен Димитров, като уточни, че искат премиерът да председателства НСТС временно, докато се върне доверието.
Малко по-късно синдикатите напуснаха и заявиха, че отхвърлят опитите проведената тристранна среща да се счита за легитимно заседание на НСТС.
На срещата в Министерски съвет дойдоха и представители на работодателските организации - председателят на КРИБ Огнян Донев, Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал, Димитър Бранков, заместник-председател на БСК, и Цветан Симеонов, председател на БТПП.
Казахме на Бойко Борисов, че не считаме това за легитимен тристранен съвет, тъй като той не може да бъде свикан по този начин. Това коментира председателят на Националния стачен комитет Евгени Душков от КТ “Подкрепа”, след като напусна тристранната среща при премиера Бойко Борисов. Според Душков вчерашната среща е била опит да се използва законовия механизъм за консултиране на партньорите, за да се вкарат промените в пенсионната система в парламента. По думите му, някой от представителите на работодателските организации са разполагали с готови материали за обсъждане.
“Заявихме на премиера, че сме готови да обсъждаме бъдещето на социалния диалог, а не конкретни елементи от него, тъй като социалната система е достатъчно сложна и отговорна и не може на парче днес да приемаме неща и после да ги променяме”, заяви Евгени Душков.
Той беше категоричен, че е необходим широк дебат, ако е необходимо и с включване на организации извън НСТС, за да се изготви окончателен модел на пенсионната система, а не той да бъде приеман всяка година.
Премиерът е приел позицията на синдикатите срещата да бъде прекратена и е изразил готовност за провеждането на легитимно заседание на НСТС под негово ръководство, когато има готовност за такива.
“Напуснахме тъй като самият премиер накрая каза: “Добре, след като считате, че не може да се провежда легитимно заседание, няма какво да говорим. Когато моите хора са готови и вие сте готови и има какво да обсъждаме, за да не си губим времето, ме уведомете за датата и часа, аз ще дойда”, разказа Душков.
Той потвърди, че националният протест на 30 ноември ще се проведе. Стачката в БДЖ, която започна вчера, не е била предмет на разговор. Борисов им казал само че уважава правото на всеки да стачкува.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.