Напрежение в ЕС по темата за мигрантите и правото на убежище (ОБЗОР)
Снимка: Reuters
Ангела Меркел изяви съмнение, че може да се намери общоевропейски компромис, а Бойко Борисов посочи, че никакви двустранни споразумения не могат да заменят общоевропейското решение
Неформална среща на върха по най-спорната тема в момента в Европейския съюз – миграцията и правото на убежище. 16 държавни и правителствени ръководители заседаваха в Брюксел, а страните от Вишеградската четворка бойкотираха форума.
Напрежението е голямо заради темата за вътрешното преразпределение на мигрантите
Канцлерът на Германия Ангела Меркел изяви съмнение, че може да се намери общоевропейски компромис, а Бойко Борисов посочи, че никакви двустранни споразумения не могат да заменят общоевропейското решение.
„Ние имаме ценности и всеки път, когато им изменяме, постигаме възможно най-лошото. Ценностите на Европа са спазването на човешките права, уважение към другите държави и тяхната териториална цялост и тази солидарност ни крепи”, коментира президентът на Франция Еманюел Макрон.
„Първият приоритет е да се запази свободното придвижване на хора в Шенгенската зона, като това ще стане с реален, стриктен контрол на външните граници. Вторият приоритет е как да действат приемните центрове, в съответствие с международното право. Третият е как да съчетаем солидарността с отговорностите”, посочи Шарл Мишел, министър-председател на Белгия.
Премиерът на България Бойко Борисов коментира, че трябва да се направят гъвкави споразумения, за да се направят „тези убежища или центрове за сигурност извън територията на ЕС”.
„Не да го връщат от Германия в Гърция или в България, а да го върнат в Тунис, Либия, там откъдето му е произхода. Тогава вече и вторичното разпределение в държавите на ЕС ще бъде решено. Нека сме честни – Гърция, България, Италия пропускаха мигранти и те отиваха в Германия. Не си спазвахме ангажимента като външни граници, иначе те нямаше да минат”, добави Борисов.
Италия иска всички страни от ЕС да приемат своя дял икономически мигранти, влизащи в блока, а в противен случай да получават по-малко евросредства. Искат и да се промени Дъблинския регламент и ЕС да поеме обща отговорност за спасените по море.
Испания е решена да намери европейско решение на нелегалната миграция, заяви испанският премиер Педро Санчес. Той посочи, че с кораба "Акуариус" е направен жест на солидарност, но хуманитарната криза е едно, а миграционната политика - друго.
ЕС изглежда далеч от намирането на компромис. В четвъртък и петък предстои Евросъвет и дотогава трябва да стане ясно поне на какъв принцип ще са възможни споразумения между отделните стани членки.
източник: btvnovinite.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.