Масиран ракетен удар срещу сирийска военна база
Военновъздушната база T-4 (летище "Тайфур") в сирийската провинция Хомс е била подложена на масирана атака с ракети, в резултат на което има загинали сирийски военни, както и ранени, съобщава сирийската проправителствена новинарска агенция САНА, цитирана от ТАСС. Според информацията, ПВО на сирийската база е спряла 8 ракети, но до момента не е ясно колко ракети са поразили целите си.
По информация на телевизия Al Mayadeen обаче ракетите са преминали при полета си към базата над ливанска територия. ЕС обвини Сирия и нейните съюзници в използването на химическо оръжие.
Към момента Пентагона категорично отрича да е замесен в нападението. От страна на Израел също няма официално потвърждение за участие в атака срещу сирийската база. Телевизия Al Mayadeen обаче твърди, че израелски бойни самолети са извършвали разузнавателни полети точно в граничното пространство между Сирия и Ливан.
Днес, в Съвета за сигурност на ООН трябва да има две заседания заради химическата атака в град Дума. Първото ще е по искане на Русия - заради "заплахата за международния мир". То ще започне в 15:00 часа през деня, а веднага след това ще се състои заседанието на СС на ООН, поискано от няколко страни, начело със САЩ заради случилото се в град Дума.
Предистория Техеран: Западът готви нов заговор срещу Сирия Иранските власти разглеждат обвиненията по адрес на Дамаск за предполагаема химическа атака в град Дума като част от нов заговор на Зап... Прочети повече Припомняме, че американският президент Доналд Тръмп обвини Русия и Иран, че подкрепят режима на сирийския президент Башар Асад - заради информацията за предполагаемата химическа атака в град Дума, в резултат от която жертвите са достигнали до 40 души, според "Белите каски".
Тръмп предупреди, че Сирия, Русия и Иран ще "платят скъпо" за това. Според различни данни, над последното гнездо на съпротива на терористите в Източна Гута, които вече сключиха споразумение за евакуация с Русия и правителството на Асад, е хвърлена бомба с хлор от бомбардировач на Сирийската арабска армия, посочва Агенция "Фокус".
Междувременно пък руската държавна информационна агенция ТАСС цитира представители на "Червения полумесец", според които нямало следи от използване на химични вещества в град Дума. "Работил съм седем години в централната болница на Дума. Имаше такъв случай през януари тази година, довадоха шестима болни с проблеми с дихателните пътища.
След медицинския преглед не открихме никакви проблеми, никакви отравящи вещества. Направихме ими кислородна терапия и нямахме никакви доказателства за употреба на отравящи вещества", заяви лекарят Сийф Алдин Хобиа, представител на арабския "Червен полумесец".
Преди малко повече от една година, на 4 април 2017 година, в град Хан Шейхун в сирийската провинция Идлиб също имаше предполагаема химическа атака. Тогава Запада прие версията, че военен самолет на сирийската правителствена армия е извършил нападението.
Както тогава съобщиха от базираната в Лондон Сирийска обсерватория за човешките права, най-малко 58 мирни граждани, включително деца, загинаха, а още поне 160 бяха ранени. САЩ, ЕС и Турция хвърлиха отговорността върху сирийския президент Башар Асад.
Тръмп: Русия и Иран подкрепят животното Башар Асад Русия и Иран подкрепят "животното" Башар Асад. Така коментира държавният глава на САЩ Доналд Тръмп в Twitter информацията за извършена ...
В отговор, на 7 април 2017 година бойни кораби от военноморския флот на САЩ, разположени в Източното Средиземноморие, изстреляха 59 крилати ракети "Томахоук" по военновъздушната база на сирийската правителствена армия "Шайрат", която също се намира в провинция Хомс, от където, според САЩ, е излетял самолетът, осъществил химическата атака срещу "умерената" опозиция в Идлиб.
След продължителни разследвания, Взаимният механизъм за разследване на ООН (ВРМ) потвърди на 26 октомври, че сирийското правителство е отговорно за атаката в Хан Шейхун.
Русия отказа да приеме резултатите, основавайки се на пропуски в методологията на разследване, включително заради отказа на разследващия екип да посети мястото на химическата атака заради съображения за сигурност. След това, на 16 ноември Русия наложи 10-ото си вето в ООН за Сирия, за да предотврати продължаване на дейността на ВРМ, критикувайки начина, по който той работи.
/actualno.com/
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.