Светилището Градище до Долно Дряново става туристическа дестинация от ранга на Перперикон
Култовата каменна глава - емблема на един от най-новите археологически паметници, ще може да бъде видяна от повече туристи
Пред медиите, кметове и жители на Гърмен в новоизградения туристически център в с. Огняново бе представен съвместният проект между община Гърмен и Тасос (Гърция) за 1 851 003 евро, от които почти 1 милион ще влязат в България.
Целта е да се развие регионът като туристическа дестинация, като основният акцент ще бъде изграждането на уникалния по същността си архитектурен ландшафтно-исторически парк в България в местността Градище до Долно Дряново. Според координатора на проекта Любослава Недялкова реализацията на начинанието ще превърне един от най-прясно откритите родни артефакти в туристическа дестинация от ранга на Перперикон. Зам. кметът по социалните дейности Хасан Хаджийски разказа за величествения комплекс Градище край Долно Дряново, по пътя от Гоце Делчев за Сатовча и Смолян, имащ възможност да стане новата туристическа атракция в община Гърмен.
Откритото през 2006 г. светилище се очаква след началото на проекта да привлече още повече вниманието от страна на учените, тъй като едва 150 кв. м от общо 500 дка площ са проучени. Мястото може да се превърне и в съвременен обект за поклонение, най-вече от страна на учените, след като прахът на откривателя му, прочутият археолог проф. Тодор Бояджиев, е пръснат сред камъните на Градище.
Обектът е датиран на повече от 7000 години, целта на проекта е да го превърне в атракция и да се изгради собствена пречиствателна станция за отпадни води.
Същевременно гърците ще се опитат да превърнат остров Тасос в целогодишен туристически обект с изграждането на пътеки, планинска зона и реализирането на съвместна дейност с българските си партньори. Чрез реализацията на проекта община Гърмен ще попадне като дестинация в световните туристически агенции, каза представителят от гръцка страна Янис Цукалидис. Искаме нашите връзки да се задълбочават, а туристите да продължават дълго време да посещават нашите забележителности, каза гръцкият представител.
Една от дейностите е съвместна реклама на най-зеления гръцки остров Тасос и историческите обекти на българската община. Това на практика може да отвори вратите на родопчаните към световните туристически телевизионни канали, които обърнаха отново цялото си внимание към острова, чийто Golden beach плаж бе обявен за най-добър в Европа за миналата година.
Съвместното рекламиране на един от най-добрите туристически центрове за семеен туризъм и природно-културните обекти на Гърмен дава надежда, че част от 500-те хил. туристи, които идват всяка година на Тасос, ще похарчат средства и в България.
Първо: това не е светилище и никога не е било - никога!
Това е просто интересен скален феномен, на който е намерена и керамика от каменно-медната епоха, но това все още нищо не значи. Там няма съоръжения както на близки до това място обекти. Няма и никакви тракийски погребения наоколо!
Пиша възмутен това защото неща, които не са историческа истина няма да издържат проверката на времето. Редно е да ги обявите като скален феномен и това ще е приемливо. Дори не коментирам тези 851 хиляди евро в джоба на някои хора.
Тъжното е че с тези пари наистина може да се направят чудеса в района за обекти, които наистина заслужават.
Да - ама, не!
Аз се опитах да разбера къде е това и се оказа, че това въобще от никъде не се вижда. Няма достъп до това нещо щото то е на недостъпно място отпред. И какъв "археологически паметник" ще е щом няма нищо построявано там... то си е скален просто масив????
Пак нещо се осирате..!!!
Мноооого скъпа ще е тази глава на държавата....????
До къде го докарахме.... да гледаме как се пилеят милиони народна пара и да не ни пука.... Страшно е това, да знаете!?.....
Защо не се върне бай Тошо та да видят как се краде и после как се чукат камъни в Белене.... А тоя не в Белене, а за не знам си кой път кмет се кани да става???
Ето за това ви е скапана демокрацията!
наречени просто тикл, и са служили за ограничаване, покриване или закрепване на нещо!
Отчетливо изваяните дупки, без съмнение изобразява астрономическа символика, която следва да бъде интерпретирана от специалисти! Има ясни следи и от римско присъствие и би следвало археолозите да не са последни в изследването на светилището!?
Светилището от ДД не е за всеки! На който не разбира е простено, а на който си мисли, че разбира също е простено...
=====
Ние тук
http://www. voininatangra. org/modules/ipboard/index. php? showtopic=2966 доказахме, ч е тоа е много повече от светилище, а има още дебили, които се мъчат да разсъждават върху материята. Керамика има не само от каменно-медната, но и от бронзовата, желязната епохи, античността... Има и други неща, за които трябва да се произнесат археоастрономи, ако могат;)))
http://clubs. dir. bg/showflat. php? Board=historical&Number=1946400432&page=12&view=expanded&sb=4&part=all&vc=1
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.